Kampçıyız.Net

Otostop Nedir ? Otostopla Yolculuk – Bilmeniz Gerekenler!

08.01.2019
Otostop Nedir ? Otostopla Yolculuk – Bilmeniz Gerekenler!

Çoğu gezgin seyahatini otostop yoluyla gerçekleştirmektedir. Peki otostop nedir? Otostop, herhangi bir ücret ödemeden herhangi bir arabayla gideceğiniz yere ulaşmaktır. Kendine göre riskleri bulunan otostop bazen çok eğlenceli, bazen ise sinir küpü edebilecek kadar problemdir.

Otostopla Yolculuk

Otostopla yolculuk  herhangi bir ücret ödemeden gideceğiniz yere ulaşmanızı sağlar. Şehirler arası, şehir içi, ülkeler arası dahi kullanabileceğiniz otostop yöntemi ile herhangi bir ücret ödemesi yapmadan rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

Nasıl Çekilir?

Otostopla seyahat etmek istiyorsanız “otostop çekmek” kavramını bilmelisiniz. Otostopçular gideceği rota yönündeki yola çıkar ve emniyet şeridinde tüm parmaklarını yumup baş parmağını havaya kaldırarak arabalara “beni de götürür müsünüz?” mesajı vermektedir.

Otostop çekmek için dünya genelinde bu işaret kullanılmaktadır. Araçların durma zorunluluğu yoktur. Sizi almak isteyen birisi elinizi havada görünce emniyet şeridinde duracaktır ve bu kişiyle yolculuğunuz başlayacaktır.

Otostop Çekmenin Riskleri

Her güzel şeyin bir kötü yanı bulunmaktadır. E birde riski. Otostop aslına bakılırsa çok riskli bir iştir. 16 yaşından beri otostopla seyahat eden birisi olarak alkolik, cinsel tercihleri farklı, uyuşturucu kullanmış birçok insan gördüm. Bu gibi kişileri ilk görüşte teşhis edemez ve araçlarına binerseniz büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Eğer farkedemediniz ve araca bindiniz, elbet rengini belli etmeye başlayacaktır. Bu durumda hemen araçtan inmenizi öneriyoruz.

Otostop çekmek günümüzde çok cesaret isteyen, aşırı riskli bir durum olarak gösteriliyor. Fakat toplam olarak 10.000 araba ile seyahat etmişsem bu arabaların en fazla 10 tanesinde problem yaşamışımdır.

Otostop çekip bir araca binmek riskli. Otomobil sürücüsü için de tanımadığı birini arabaya alıp götürmek riskli. Bu yüzden karşılıklı empati kurmalısınız.

Araba Durdurma Taktikleri

Otostop çekerken araba durdurma taktikleri bulunuyor. Tabi bu taktikler %100 işe yarıyor diyemeyiz. Çünkü sonuçta yoldan geçecek insanların nasıl bir karaktere sahip olduğunu bilemeyiz. Fakat biz size genel taktiklerle ilgili bilgi aktarımında bulunacağız.

  • Görünür Olun

Otostop çekerken görünür olmaya özen gösterin. Ağaçların arasında, yolun en dip noktasında veya yine araçlar tarafından rahat farkedilmeyeceğiniz bir alanda otostop çekerseniz günlerce aynı pozisyonda bekleyebilirsiniz. Biz otostop için emniyet şeridinin en uç noktasını öneriyoruz.

Yine özellikle karanlık akşam saatlerinde fosforlu kıyafetler giymenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü akşam saatlerinde görünmeniz daha da düşecektir.

  • Gideceğiniz Yer ve Geçen Yerlerin İsimlerini Kartona Yazın

Boynunuza asabileceğiniz, çantanızın yanına yere koyabileceğiniz büyük bir karton hazırlayın. Bu kartonun üzerine kalın ve okunaklı bir şekilde gitmek istediğiniz yeri ve ardından bu güzergahtan geçen diğer bölgeleri yazın.

Kayseri’den Balıkesir’e gitmek için yola çıktığınızı varsayalım. Kağıda büyük bir şekilde BALIKESİR, altına ise Ankara, Eskişehir, Bursa yazmalısınız. Bu sayede hem Balıkesir’e gidenler hem de güzergah üzerinde ilerleyenler sizler için duracaktır. Ankara’ya giden biriyle Ankara’ya kadar gidip oradan tekrar otostop çekebilirsiniz.

  • Dikkat Çekin

Sürücülerin dikkatini çekmelisiniz. Bunun için yerde çantanız kesinlikle bulunmalıdır. Çünkü yerde çantanızın bulunması direkt olarak sürücünün aklında “amacı belli” imajı yaratıyor ve endişeleri azalıyor. Buda durma şansını artırıyor.

  • Dış Görünümünüz Çok Önemli

Dış görünümüz çok önemli. Biz nasıl ki ilk görüşte hoşlanmadıysanız binmeyin diyorsak, sürücü de sizi ilk görüşte hoşlanmazsa direkt olarak almayacaktır. Bunun için kıyafetlerimize, saçımıza sakalımıza dikkat edelim.

  • Göz Teması Kurun

Şoför ve otostopçunun yalnızca 3-4 saniyelik görüş açısı bulunuyor. Bu 3-4 saniyede aracı durdurdunuz durdurdunuz yoksa o araç bitmiştir. Bunun için bahsettiğimiz kısa zaman diliminde sürücüyle göz teması kurmaktan çekinmeyin. Farklı yerlere bakmayın. Psikolojik olarak da iyi niyetli biriyse durma hissi oluşacaktır.

  • Sigara – Alkol Gibi Şeylerden Uzak Durun

Elbette sigara ve alkolü umursamayan sürücüler de bulunmaktadır. Fakat Türkiye gibi %90’lık bölümü muhazafakar olan ülkemizde bu görüntüler çoğunluk tarafından hoş karşılanmamaktadır. Bu yüzden sigara ve alkol tüketimi gerçekleştirmeyerek yoldaki imajınızı düzeltebilir, daha kısa sürede araç durdurmayı sağlayabilirsiniz.

Otostop Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otostop her ne kadar eğlenceli olsa da riskli bir iştir ve dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Peki otostop çekerken nelere dikkat etmeliyiz? Otostop çekerken kesinlikle sürücünün hal ve tavırları dikkat etmemiz gereken ilk nokta olmalıdır.

  • Sürücünün Dış Görünüşü

Otostopla ilk olarak karşılıklı görünüş analizi yapılmaktadır. Ön yargıyı otostopta kullanmanız zararınızdan çok faydanıza olacaktır. Eğer size duran sürücünün dış görünüşü hoşunuza gitmediyse kesinlikle o araca binmenizi önermiyoruz.

  • Sürücünün Hal ve Hareketleri

Araca bindiniz ve hareket etmeye başladınız. Sürücünün hal ve hareketleri normal değilse, söylediği sözler veya davranışları normal bir insanın yapacaklarından farklıysa alkol, uyuşturucu kullanmış olabilir. Bu yüzden kendimizi hiç riske atmadan hemen araçtan inmeliyiz. Yine tehlikeli araç sürüyorsa da ilerlememiz bir anlam ifade etmiyor.

  • Beklentileriniz

Otostop çekiyorsunuz diye her araca binecek değilsiniz. Elbet beklentileriniz bulunmaktadır. Özellikle eski model araçların pek tercih edilmesinden yana değilim ben. Çünkü yolda bozulduğu takdirde saatlerce arabayla uğraşmak zorunda kalabiliyorsunuz. (İyiliksever değilseniz bırakıp gidebilirsiniz orası ayrı konu 🙂 )

Yine sürücünün sigara içmemesi gibi beklentilerinizde olabilir. Bu beklentilerinizi karşılamıyorlarsa ve araçta eğlenmek yerine huzursuz oluyorsanız “müsait bir yerde inebilir miyim” demeniz yeterli olacaktır.

  • Araç Plakasına Bakın ve Yakınınıza Gönderin

Araca binmeden önce yapmanız gerekenlerden bir diğeri ise herhangi bir yakınınıza bindiğiniz aracın plakasını göndermeniz olacaktır. Başınıza bir iş gelmesi durumunda yakınınız direkt polis ile plaka üzerinden irtibata geçeceği için en kısa zamanda bulunursunuz. Bunu atlamayın. Çünkü dünyanın binbir türlü hali var. Ne olur ne olmaz…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net