Kampçıyız.Net

Otostop Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

08.01.2019
Otostop Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otostop çekmek özellikle kampçı ve gezgin dostlarımızın en sık başvurduğu yöntemlerden biri olmaktadır. Birçok inceliği bulunan otostopun eğlenceli ve riskli bir iş olduğunu söylememiz gerekiyor. Peki biz bu risklerden nasıl korunacağız? Hepsini Otostop çekerken dikkat edilmesi gerekenler makalemizle sizlere iletiyoruz.

Otostop Çekmek

Otostop çekmek gezginleri için çok iyi bir alternatiftir. Çünkü otostop çekerek bilet parasına vereceğiniz parayı gittiğiniz yerde farklı amaçlarla kullanabilirsiniz. Bilet paralarının yüksek fiyatlarla satıldığı günümüzde otostopa olan talep her geçen gün artış göstermektedir.

Otostop çekerken dikkat edilmesi gerekenler arasında birçok konu bulunmaktadır. Tüm bunlara dikkat ettiğiniz zaman güvenli bir otostop yolculuğu gerçekleştirebiliriz.

Otostop Çekerken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta!

Otostop çekerken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan 5 noktayı sizlerle paylaşıyoruz. Bu 5 nokta üzerinde durarak güvenli bir şekilde otostop yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Peki nedir bu otostop çekerken dikkat edilmesi gerekenler?

1- İlk Temas

Otostop çekerken ilk temas çok önemlidir. Hem sürücü açısından hem de yolcu açısından önem arz eden bu konu üzerinde sıkıca durmalısınız. İnsanların yüzü az çok karakterlerini göstermektedir. İlk temas halinde karşınızda hoşunuza gitmeyen (gözünüzün tutmadığı) bir şoför çıkarsa kibar bir şekilde reddetmeniz yolculuk boyunca endişeli olmanızın önüne geçecektir. Bu önyargıya girmektedir ve önyargının iyi bir şey olmadığını biliyoruz. Ama otostop çekerken ne yazık ki ön yargılı olmazsak bazı şeyler çok ters gidebilir. O yüzden ilk dikkat etmeniz gereken konu ilk temas. Şoförü gözünüzle iyi bir şekilde incelemeli ve ilk konuşmada üslubuna dikkat etmelisiniz.

2- Güzergah

Otostop çekerken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise güzergah. Araç yoğunluğu fazla olan güzergahları tercih etmeniz daha çok araba durdurabileceğiniz anlamına gelmiyor. Elbette fazla araç her zaman işinize yarayacaktır fakat yolun yapısı, otostop için arabaların durabileceği serbest alan ve en önemlisi araçların yoldaki ortalama hızı büyük önem taşıyor. Bu yüzden otostop çekeceğiniz yolla ilgili daha önceden araştırma yapmanızda fayda var.

Otostop çekerken araçların durabileceği bir serbest alan bulunmuyorsa o alandan uzaklaşarak yol üzerinde serbest alan bir yere geçmeniz faydanıza olacak ve araba durdurma şansınızı artıracaktır.

3- Muhabbet

Otostopta muhabbet çok önemlidir. Eğer uzun soluklu bir otostop yolculuğuna çıkıyorsanız ağzınız iyi laf yapmalıdır. Şoförle ne kadar çok muhabbet kurarsanız sizi gideceğiniz yere kadar bırakma şansı o kadar artacaktır. (Kendi de gidiyorsa) Çünkü şoförlerin büyük bir bölümü sohbet amacıyla araçlarına otostopçu almaktadır. Koyu bir sohbetle yarı yolda indirilmekten kurtulabilirsiniz. Eğer monoton takılır herhangi bir sohbet açmaz telefona gömülürseniz 3-5 KM sonra araçtan indirilebilirsiniz. Buna da dikkat etmeniz faydanıza olacaktır.

4- Güvenlik

Her şeyin başı olan güvenlik otostopta da dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta. Eğer sürücü aracı dikkatsiz kullanıyorsa, sürücünün alkollü veya herhangi bir uyuşturucu maddenin etkisinde olduğunu düşünüyorsanız araçtan hemen inin. Gideceğiniz yere ulaşmadan bir kaza sonucu hayatınızı kaybetmek veya sakat almak kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülük olabilir. Bu yüzden güvenliği asla göz ardı etmemelisiniz.

5- Otostop Zamanı

Otostop çekerken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri ise otostop zamanını doğru ayarlamanız oluyor. Otostop zamanını ne kadar doğru ayarlarsanız o kadar çok şansınız olur. Özellikle hava karardığında yüzünüz seçilmeyeceği için insanlarda otomatik olarak bir güven problemi oluşacaktır. Bu sebepten dolayı hava kararmadan otostopa çıkmanız faydalıdır.

Sabah çok erken saatlerde de otostopa çıkmanızı önermiyoruz. Çünkü araç yoğunluğu fazla olmayacaktır. Otostop için en verimli zaman sabah 10.00’dan sonra akşam 18.00’a kadar olmaktadır. Bu sayede diğer saatlere göre çok daha çabuk araba durdurabilirsiniz.

Otostop Çekme Taktikleri

Otostop çekerken dikkat edilmesi gerekenleri teker teker inceledik. Yazımızın bir diğer konusu ise otostop çekme taktikleri olmaktadır. Otostop çekmenin de mi taktiği olur demeyin. Kesinlikle denendi ve onaylandı.

1- Görünür Olun

Otostop çekerken görünür olmak çok önemlidir. Yolda duruş pozisyonunuz, kıyafetiniz, gideceğiniz rotayı belirtmeniz gibi birçok konuda taktik bulunmaktadır. Peki nasıl görünür olacağız?

Yolun çok kenarında durmayın. Kendi güvenliğinizi sağlayan en dip noktada otostop çekmeniz faydanıza olacaktır. Bu emniyet şeridinin hemen dibi olabilir. Bu sayede sürücü ile ilk temasınız daha erken gerçekleşecek ve önüne baksa dahi sizi görecektir.

Bunun yanı sıra gideceğiniz yeri büyük bir kartona siyah kalım kalemle yazın ve sürücülere gideceğiniz yer ile ilgili bilgi verin. Yine bu gideceğiniz yerden geçen şehirleri veya bölgeleri de yazmanız sürücü durma şansını artıracaktır.

Eğer akşam saatlerinde otostop çekme amacıyla yola çıkmışsanız fosforlu kıyafetler giymenizi öneriyoruz. Fosforlu kıyafetler dikkat çekeceğinden dolayı sürücülerin durma olasılıkları otomatik olarak artacaktır.

2- Dikkat Çekecek Hareketler Yapın

Kamp sandalyenizi yola kurup oturabilirsiniz, bariyerlerin üzerine çıkabilirsiniz, elinizi sürekli olarak sallayabilirsiniz. O anki ruh halinize göre hem eğlenip hem otostop çekebilirsiniz. Bu hareketler bazı kesimler için endişe yaratsa da insanların dikkatini çekecek ve sizi daha rahat göreceklerdir. Bu sayede daha çok arabanın görüş açısına girip şansınızı artırabilirsiniz.

Ben genellikle 2 kişi otostopa çıkıyorum. En az 3 kez yolda arkadaşımla oyun havası oynarken araba durmuştur 🙂 İnsanların ilgisini çeken hareketler sergileyebilirsiniz. Bunu ise 10’ar dakika farklı şeyler yaparak deneyebilirsiniz.

Tabi %100 tutacak diye bir durum yok . O an yoldan geçen sürücüler böyle hareketleri sevmiyor olabilir veya tam tersi eğlenceli kişilikleri seviyor olabilir. Şansınıza kalmış bir şey.

3- El Sallayın

Evet yanlış duymadınız. Araçlar henüz uzaktayken el sallayın ve otostop hareketimizi yapın. Bu sayede insanlarda bir sempati uyandırabilirsiniz. Tabi bunu sürekli olarak yaparsanız elleriniz kopacaktır. O yüzden ara ara yapın. Özellikle tırlar yavaş gittikleri için sizi bu noktada çok daha iyi göreceklerdir.

Otostop çekerken dikkat edilmesi gerekenler ve otostopda araba durdurma taktikleri bu şekilde öne çıkıyor. Tamamı bana aittir ve tecrübeyle sabittir. Yola çıkın! Bol şanslar..

Sizin de bildiğiniz taktikler varsa yorum bölümünden bizlere ve diğer okuyuculara ulaştırabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net