Kampçıyız.Net

Salda Gölü Nerede?

28.01.2019
Salda Gölü Nerede?

Salda Gölü, son zamanların en popüler kamp alanlarından biri olarak ön plana çıkıyor. Muhteşem bir doğaya sahip olan Salda Gölü 7’sinden 70’e herkesin kesinlikle gidip görmesi gereken bir yer. Salda Gölü’nün bu kadar popüler bir hal alması beraberinde Salda Gölü Nerede? Sorusunu da getirmiş oldu. Fotoğraflarda sık sık rastladığımız, doğal güzelliğiyle birlikte gözleri büyüleyen bu muhteşem alan Burdur’da.

Maldivler’e benzetilen Salda Gölü, Instagrammerlar tarafından yayılan bir akımla birlikte Saldivler ismini almış durumda. Maldivler’e gitmek için gerek bütçesi, gerek boş zamanı olmayan kampçılar ve doğaseverler soluğu Saldivler’de yani Salda Gölü’nde alıyor. Peki bu Salda Gölü Nerede?

Salda Gölü Nerede?

Salda Gölü Nerede? Sorusuna yazının başında Burdur diyerek yanıt vermiştik. Peki Burdur’un neresinde dediğinizi duyar gibiyim. Salda Gölü Burdur sınırları içerisinde yer alan Yeşilova ilçesine 4 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Toplam kapladığı alan ise 44 kilometre olarak kendini göstermektedir.

Salda Gölü Bilgileri

Salda Gölü Bilgileri

Burdur’un Yeşilova ilçesine yalnızca 4 kilometrelik uzaklığı bulunan Salda Gölü, 184 metrelik derinliğe sahip devasa bir göldür. Türkiye’de ise en derin göller arasında isminden bahsettirmeyi başarmıştır.

Göller Bölgesi içerisine girmeyi başaran genel adıyla Salda Gölü bizim tabirimizle Saldivler, stomatolik kayaçlar adındaki kireçtaşı gibi yapılardan meydana geliyor. Buda alana doğal bir güzellik katma noktasında gözleri büyülemeye yetiyor.

Mars’ın yüzeyinde bolca bulunan söz konusu kayaçlar, gölün yapısında bulunan ve birçok derde deva olduğu iddia edilen magnzeyum üretimi için kesinlikle gerekli oluyor. Salda Gölü’nün bu kadar ünlü olmasına sebebiyet veren kıyılardaki beyazlık ve gölün kıyı bölümlerindeki turkuazlık yine bu kayaçlar sayesinde olmaktadır.

Salda Gölü’nde Yapılacaklar Listesi

Salda Gölü'nde Yapılacaklar Listesi

Salda Gölü’ne dair genel bilgileri edindik. Peki Türkiye’nin maldivleri olan Salda Gölü’nde yapılacak etkinlikler neler? Eğer dolu dolu bir kamp ve organizasyon yapmak istiyorsanız burayı kesinlikle okumanızı öneriyoruz.

  1. Doğal güzelliğiyle kendine hayran bırakan Salda Gölü’nün kıyı bölgesinde güneş doğuşu ve batışını kaçırmayın.
  2. Uzun sahil şeridine sahip alanda baştan sona gidip gelmeli uzun bir yürüyüşe çıkın.
  3. Salda Gölü içerisinde yüzmenizi önermiyoruz. Çünkü gölün yer yapısı dengesiz ve hiç ummadığınız anda derinleşebiliyor. Zaten girilmesi yasak olan gölde belirli yüzme alanları oluşturulmuş. Bu alanları zaten oraya gittiğinizde göreceksinizdir.
  4. Yeşilova Belediyesi Halk Plajı bölümünde çadır kurabilir, bungalov kiralayarabilir, WC, Duş, elektrik gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.
  5. Salda Gölü’nde bisiklet turu yapmak efsane olacaktır. Bu sebepten dolayı bisiklet turu yapmayı kesinlikle ihmal etmeyin.
  6. Biz Eminelim Gözleme Evi’nin yaptığı gözlemelere bayıldık. Eğer yolunuz düşerse buradan da bir gözleme almayı unutmayın.

Salda Gölü Yol Tarifi

Salda Gölü Yol Tarifi

Türkiye içerisinde doğal güzellikleriyle öne çıkan sayılı alanlardan biri olan Salda Gölü, Burdur, Antalya, Isparta ve Denizli şehirlerine yakın konumuyla birlikte dikkat çekiyor. Bu şehirlerden ulaşım oldukça kolay. Yine Salda Gölü’ne yakınlığıyla öne çıkan bu şehirlere hem aracınızla, hem otobüsle, hem de uçakla dünyanın her yerinden gelebilirsiniz.

Isparta, Denizli ve Antalya’ya gittiğinizde toplu taşıma araçları ile birlikte Salda Gölü’ne gidebiliyorsunuz. Özel aracı olanlar Google Maps aracılığıyla konum bulabilir. Salda Gölü’ne en yakın havalimanı Isparta. Eğer gitmek için havayolunu tercih edecekseniz; Isparta’ya inmeniz gerekiyor.

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’ndan Salda Gölü’ne olan uzaklık 108 – 110 KM arasında. Havalimanı’nda indikten sonra Burdur’a doğru giden otobüslere binip ardından ise heryerde bulabileceğiniz toplu taşıma araçları ya da taksitle birlikte Salda Gölü’ne gidebilirsiniz.

Isparta Havalimanı’ndan Burdur’a gitmek için ödemeniz gereken tutar 2019 yılı itibarıyla 15 TL olarak belirlenmiştir. Herhangi bir fiyat güncellemesi olmasına karşın yanınızda biraz fazla para bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Burdur’a gittikten sonra otogardan her saat harekete geçen Yeşilova minibüsüne binmelisiniz. Bu minibüsler 10 TL ücret alacaktır ve Yeşilova’da indirecektir. Ardından ise Yeşilova’dan bir taksiye el kaldırıp 5 KM uzaklığı bulunan Salda Gölü’nde ineceğinizi söyleyin. 15 TL ila 40 TL arasında bir ücret söylenecektir .

Salda Gölü Toplu Taşıma Saatleri

Salda Gölü’ne özel haraç haricinde ulaşımı bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Salda Gölü toplu taşıma saatlerini ise sizler için her yere göre tespit ettik. Aşağıda yer alan görsel Salda Gölü toplu taşıma saatlerini birebir olarak göstermektedir. Bu saatlere uygun hareket etmeniz, zaman kaybetmenizin önüne geçecektir. (Görselin üzerine tıklayıp Resmi farklı kaydet diyerek indirebilirsiniz.)

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net