Kampçıyız.Net

Uyku Tulumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler – 3 Altın Bilgi!

09.01.2019
Uyku Tulumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler – 3 Altın Bilgi!

Özellikle kış kamplarının olmazsa olmazı olan uyku tulumu birçok firma tarafından farklı maddelerden, farklı derecelere dayanıklı şekilde üretilmektedir. Uyku tulumu seçerken dikkat edilmesi gerekenler yazımız sayesinde yanlış uyku tulumu seçimi yapmadan, özellikle kış kamplarında rahat edebileceksiniz.

Yalnızca kış kampları için değil ikbahar, yaz, sonbahar kampları içinde farklı uyku tulumları kullanabilirsiniz. Bu sayede yazın terlemekten, kışın üşümekten, baharlarda ise serin havalarda üşüyerek uyanmaktan kurtulacaksınız.

Uyku Tulumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uyku Tulumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uyku tulumu seçerken birçok dikkat edilmesi gereken konu bulunuyor. Kaç dereceye kadar dayanıklı olduğu, üretim malzemesi, ısı geçirgenliği gibi birçok konuda bilgi sahibi olmanız, ihtiyacınızı karşılayacak en iyi uyku tulumu seçmeniz noktasında size fayda sağlayacaktır. Bu yüzden yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz. Uyku tulumu seçerken dikkat edilmesi gerekenler yazımızı tamamıyla okuduğunuzda uyku tulumuna dair her türlü bilgiye sahip olacaksınız.

Hangi Uyku Tulumu Türünü Tercih Etmeliyim

Hangi Uyku Tulumu Türünü Tercih Etmeliyim

Günümüzde 3 farklı uyku tulumu türü dikkat çekmektedir. Bu uyku tulumu türleri mumya uyku tulumu, dikdörtgen uyku tulumu ve zarf uyku tulumu olarak çeşitlendirilmektedir. Günümüzde bu türlerden en sık kullanılanı ise mumya uyku tulumlarıdır.

Mumya uyku tulumları kış kampları için tercih edilmesi gereken bir uyku tulumu türüdür. Sizi saran yapısıyla birlikte kıyafet gibi sıcak tutacak ve ısı kaybı en düşük seviyeye inecektir.

Dikdörtgen uyku tulumu ve zarf uyku tulumu daha çok bahar ve yaz kamplarında tercih edilen uyku tulumu türleridir. Konfor ön planda tutulan bu uyku tulumları ısı geçirgenliği anlamında Mumya uyku tulumlarına göre çok daha geridedir.

Kısaca kış kampı yapacaksanız mumya uyku tulumlarını, yaz ve bahar kampı yapacaksanız zarf / dikdörtgen uyku tulumlarını tercih etmeniz gerekmektedir.

Uyku Tulumu Fermuarlarına Dikkat Edin

Uyku Tulumu Fermuarlarına Dikkat Edin

Uyku tulumu alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri ise kesin suretle fermuarlardır. Şimdi uyku tulumlarını göz önüne aldığımızda her birinin farkı fermuar yapısıyla birlikte karşımıza geldiğini görebiliriz. Bazıları boydan boya fermuarlı bir şekilde tasarlanmışken, bazıları sadece girebileceğiniz kadar alandan fermuarlı olarak tasarlanmıştır.

Uyku tulumu fermuarlarına göz atarken yine mevsimsel şartları ele almamız gerekiyor. Eğer kış mevsimindeysek fermuar bölümü en küçük olan uyku tulumunu tercih etmeliyiz. Çünkü ne kadar fazla fermuar alanı o kadar çok ısı kaybı demektir. Küçük derken giremeyeceğiniz kadar da küçük demiyoruz. Kalıbınıza göre olan ürünü tercih edebilirsiniz.

Eğer yaz veya bahar kampı yapacaksanız fermuarın pek bir önemi bulunmuyor. Öyle ki çoğu kampçı fermuarı tamamen açarak yorgan şeklinde uyku tulumunu kullanıyor.

Vücuda Göre Uyku Tulumu Nasıl Seçilir?

Vücuda Göre Uyku Tulumu Nasıl Seçilir? - Uyku tulumu seçerken dikkat edilmesi gerekenler

En verimli uyku tulumu vücudunuzla birebir örtüşen uyku tulumudur. Bir uyku tulumunda ne kadar çok boşluk varsa o kadar çok ısı kaybı meydana gelecektir. Buda uyku tulumundan alacak olduğunuz verimi en aza indirecektir. Bu sebepten dolayı vücudunuza 0’a 0 oturan uyku tulumunu tercih etmelisiniz. Bunu da deneyerek bulabilirsiniz.

Eğer minyon tipliyseniz, kadınlar için üretilen uyku tulumlarını tercih ederek daha çok verim alabilirsiniz. Çünkü kadınlar için üretilen uyku tulumları kadın fiziğine göre tasarlandığı için hem dar hem de küçüktür. Buda vücudunuza yapışmasını sağlamaktadır.

Isı Dereceleri Uyku Tulumundaki En Önemli Unsurlardan Birisi

Isı Dereceleri Tulumdaki En Önemli Unsurlardan Birisi

Uyku tulumu seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasındaki en önemli unsurlardan biri de kesinlikle ısı dereceleridir. Kış kampları ve yaz kampları için bu ısı dereceleri yol gösterici niteliktedir.

Uyku tulumları için derecelendirme sistemi Avrupa Standartlarına göre belirlenmektedir. Bu standartlar kapsamında karşımıza çıkan dereceler 4 farklı seviyede ele alınmaktadır.

 • Üst Limit (Upper Limit)
 • Konfor (Comfort)
 • Alt Limit (Low Limit)
 • Ekstrem Seviye (Extreme)

Üst limit yaşı 25 olan, boyu 1.73 olan ve kilosu 73 Kilogram olan bir erkeğin terlemeden uyuyabilecek olduğu en üst limiti göstermektedir.

Konfor yaşı 25 olan 1.60 boyu bulunan ve 60 kg ağırlığındaki bir kadının rahat bir şekilde terlemeden, üşümeden uyuyabileceği sıcaklık değerini göstermektedir.

Alt limit yukarıda belirttiğimiz fiziksel ölçülere sahip erkeğin toplamda 8 saat süresince herhangi bir zorluk yaşamadan rahatlıkla uyuyabilecek olduğu sıcaklığı işaret etmektedir. Yine bu rahatlık terleme ve üşüme değerlerini ele almaktadır.

Ekstrem Seviye ise bahsettiğimiz fiziksel ölçülere sahip kadının hipotermi, yani ani vücut sıcaklığı değişimi sonucu yaşanan ölümcül riski bulunan krizi yaşamadan uyuyabilecek olduğu dip sıcaklığı göstermektedir. Bu sıcaklık değerine ulaşıldığında üşüme kaçınılmazdır. Fakat tehlikesi yoktur.

Sıcaklık Değeri Yazmayan Uyku Tulumlarından Uzak Durun!

Piyasada birçok sıcaklık değeri yazmayan uyku tulumu yer almaktadır. Bu uyku tulumlarından uzak durmanızı öneriyoruz. Çünkü herhangi bir garantisi bulunmamaktadır. Yazlık uyku tulumları bu konuda tercih edilebilir fakat kışlıklar da asla güvenmeyin.

Uyku Tulumunun Malzemesine Dikkat Edin

Tulumun Malzemesine Dikkat Edin

Uyku tulumu seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer konu ise malzemesi olmaktadır. Kaz tüyünden ve sentetik dolgudan üretilen uyku tulumları birçok farklı yöne sahiptir. Kış kamplarında genel olarak kaz tüyü tulumlar tercih edilmektedir. İki uyku tulumu türünün de iyi yönleri ve kötü yönleri bulunmaktadır.

 1. Kaz tüyü en ufak ıslanmada yalıtıma dair tüm özelliklerine kaybeder ve istenilen performansı vermez. Fakat sentetik dolgu yıkasanız dahi yalıtım özelliğini kaybetmez.
 2. Kaz tüyü uyku tulumları aynı ısı değerlerine ve boyutlara sahip sentetik dolgulu uyku tulumlarına göre çok daha hafiftir, taşıması kolaydır ve hacim olarak daha küçüktür. Bu sebepten uzun yolculuklarda rahat taşınması açısından tercih edilebilir.
 3. Kaz tüyünün bakımı çok zordur. Uğraş gerektirir. Fakat sentetik dolu uyku tulumlarının bakımları daha kolaydır. Çamaşır makinesine atarak çok rahat bir şekilde sentetik dolgulu uyku tulumları yıkanabilmektedir.
 4. Kaz tüyü uyku tulumları temizlendiğinde sentetik dolgulu uyku tulumlarıyla kıyaslandığında çok daha uzun zaman boyunca kurumaz.
 5. Kış kamplarında kaz tüyü uyku tulumlarının seçilmesinin sebebi sentetik dolgulu uyku tulumlarına kıyasla daha sıcak tutmasından kaynaklanmaktadır.
 6. Fiyat bakımından yine kaz tüyü uyku tulumlarının daha yüksek tutarlar karşılığında satıldığını söyleyebiliriz.
 7. Kaz tüyü alerjik bir üründür. Eğer kaz tüyüne karşı alerjiniz bulunuyorsa uzak durmanız gerekmektedir.

>> Çadır Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

>> Çadır Malzemeleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net