Kampçıyız.Net

Köpekle Karşılaşınca Ne Yapılmalıdır? Kampta, Doğa Yürüyüşünde Korunma Yolları

28.07.2019

Kampta nadiren olmakla birlikte özellikle doğa yürüyüşlerinde karşımıza köpek çıkma riski bulunmaktadır. Peki karşımıza köpek çıkınca ne yapmalıyız? İşte köpekten korunma yöntemleri ve köpeklerin beden dilleri..

Köpekle Karşılaşınca Ne Yapılmalıdır? Kampta, Doğa Yürüyüşünde Korunma Yolları

Köpeklerle karşılaştığınızda herhangi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Çünkü daha önce hem doğa yürüyüşlerinde, hem de kamplarda onlarca köpekle karşılaştım. Havlasa dahi saldırı yaşanmadı. Bu havlama sebebiyle oldukça korku dolu anlar yaşayabilirsiniz. Bu durumda köpeği korkutmamak en önemlisi. Eğer korkutursanız doğal olarak içgüdüsel bir şekilde kendini korumaya alıp saldırı moduna geçebilir.

Köpeklerle karşılaşınca yapılması gerekenler konulu bir araştırma yaptığınızda onlarca sayfadan oluşan PDF dosyalar, onlarca dakikadan oluşan videolar ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Biz bu yazımızda sizlere köpekle karşılaşınca ne yapılmalıdır? Sorusunu en net ve kısa bir şekilde anlatarak, bundan sonraki hayatınızda herhangi bir yerde köpekle karşılaştığınızda neler yapılması gerektiği noktasında bilinçlendireceğiz.

Köpekle Karşılaşınca Ne Yapılmamalıdır?

Köpekle karşılaşınca yapılması gerekenlerden önce ne yapılmamalıdır konusunu işleyeceğiz. Her şeyden önce onlarında bizim gibi canı olduğunu ve onların doğasını kullandığımızı yani misafirlikte olduğumuzu unutmamalıyız. Bu yüzden de canını acıtacak herhangi bir şey kesinlikle yapmamalıyız.

Bunu yaptıktan sonra gelelim kendimizi korumak için ne yapmamız gerektiğine…

 • Öncelikle köpekten korunmak için asla ani hareket yapmamalı ve koşarak kaçmamalıyız. Çünkü köpekler bunu bir tehdit olarak algılayıp saldırıya geçebilirler. En dikkat etmeniz gereken konu bu. Ne kadar mümkün olmasa da, yapmak zorundasınız.
 • Köpekle göz temasından kaçınmamanız gerekiyor. Arkanızı dönüp ilerlerseniz köpek bunu yine tehdit olarak algılayıp boş anınız olarak düşünebilir. Sürekli göz teması kurmalısınız. Fakat bu göz teması tehdit altında olduğunuz anda değil karşılaştığınız anda yapılmalıdır. Eğer tehdit altındaysanız yavaş adımlarla uzaklaşın. Çünkü göz göze geldiğinizde bunu da bir tehdit olarak algılayabilir.
 • Köpekler saldırgan hayvanlar olduklarından dolayı kesinlikle üzerine yürümeyin, elinizde bulunan herhangi bir yabancı cinsle saldırmaya çalışmayın. Nafile, bunu görür görmez “uyuz” olmadığı takdirde direkt saldıracaktır.

Köpekle Karşılaşınca Ne Yapılmalıdır?

Köpekle karşılaşınca yapılmaması gerekenleri öğrendik. Peki köpekle karşılaşınca ne yapılmalıdır? İşte köpeklerle ilgili saldırmaması için gerekli olan tüm detaylar…

Hemen alt başlıklarda “köpeklerin beden dilini” vereceğiz. Bu sayede köpeğin o an nasıl bir duygu içerisinde olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu söyleyeceğimiz adımları da köpeklerin ruh haline göre uygulamalısınız.

 1. Yürüyorsunuz, birden bire karşınıza tek bir köpek veya sürü çıktı.
 2. Eğer köpeğin beden dili dostça veya korku dolu bir şekildeyse, yolunuza herhangi bir şey yapmadan devam edin. Köpekler her ne kadar korkmuş veya dostça tavır sergilese dahi birden bire hırçınlaşabilir. O yüzden takılmadan rahat rahat yürüyün bir şey yapmayacaktır.
 3. Köpekler aynı ülkelerin topraklarını savunduğu gibi bölgelerini savunmaktadır. Bir ağılda, bahçede veya bağda karşılaşmışsanız, size yaptığı havlamalar uyarı niteliğindedir. Hemen bulunduğunuz alanı terk edin.
 4. Köpeğin direkt olarak gözlerine kilitlenip uzun süre bakmayın fakat küçük ve ara bakışlarla hareketlerine dikkat edin.
 5. Köpeklerin birçoğu komutlara tepki verir. Sesinizi yükseltip gür bir şekilde “DUR, OTUR” gibi komutlar verin ve köpeğin sakinleşmesini sağlayın.
 6. Köpeğe korktuğunuzu hissettirmeden derin nefes alıp verip sakin kalmaya çalışmanız gerekiyor.
 7. Köpekler her zaman arkanızdan saldırmak isterler. Bunun için etrafınızda sürekli dönüp arkanıza geçmeye çalışırlar. Bu sebepten dolayı arkanızı güçleyin. Peki bu nasıl olacak? Kaya, ağaç ne buldunuz dayanın.
 8. Köpek bu yaptığınız her şeye rağmen hala hırlıyor, hırçın ve saldırgan tavırlar sergiliyorsa yapacak pek bir şeyiniz kalmamıştır. Yavaş adımlarla geri geri alandan uzaklaşarak köpekle aranızda her zaman bir uzaklık oluşturun.
 9. Eğer yanınızda kazak, mont, hırka veya herhangi bir şekilde saracak bir şey varsa hemen kolunuza sarabildiğiniz kadar sarın. Eğer bir şey yoksa hemen üzerinizdeki tişörtü / kazağı çıkarın.
 10. Köpek yaklaştıkça aynı boğa dikkatini çeker gibi köpek dikkatini çekmek için bir şeyler sallayın. İlgi dağıtın veya uzağa fırlatın. Eğer köpek fırlattığınız şeyin peşine giderse hemen kaçın.

Köpeklerin Beden Dili

Köpeklerin 4 farklı beden dili vardır. Hareketlerine bakarak köpeğin nasıl bir ruh halinde olduğunu anlayabilirsiniz. İşte köpeklerin beden dili.

Dostça Yaklaşım

Köpekler eğer dostça bir yaklaşım sergiliyorsa tüm vücutları oldukça rahat (kasılmadan) ve kıpır kıpırdır. Ağızları ise yavaş bir şekilde açılıp kapanabilir. Oyun oynamaya dair birçok davranış görebilirsiniz. Bu davranışlar dönmek, zıplamak olabilir. Ayrıca dostça yaklaşımlı olan köpekler uzun süre sizi sezip üzerinize gelmez. Gördükleri anda hemen yanınıza gelir ve kendilerini sevdirirler. Bu durumda üzerinize atlayabilir. Korkmayın.

Tehditkar Yaklaşım

Ağızları genellikle kapalıdır ve vücut olarak kasılmış bir şekilde gerginliği belli etmektedir. Etrafınızda oldukça hızlı ya da tam tersi çok yavaş şekilde daireler çizer ve size saldıracakmış gibi bakar. Doğrudan göz teması kurmaz ve havlar. Bazı cinsler ise hiç havlamadan direkt saldırır. Allah o cinslerle karşılaştırmasın 🙂

Tehlikeli Yaklaşım

Köpeklerin tehlikeli yaklaşımında tüm vucutları savaşıyor gibi görünmektedir. Direkt göz teması kurarlar ve size olabildiğince sert bakarlar ve dişlerini gösterir hırlarlar. Çok hızlı ve doğru bir şekilde üzerinize doğru koşar ve sonra dönerek tekrar uzaklaşır. Eğer böyle bir şey varsa yapmanız gereken şey oradan bir şekilde uzaklaşmaktadır.

Korkak Yaklaşım

Kafası başka tarafa bakar fakat gözleriyle yandan yandan sizin hareketlerinizi gözlemler ve belirli bir mesafeden daire çizer bir geri bir ileri bakıp etraftan gelecek herhangi bir tehdit olup olmadığını gözlemler. En belirgen korkak yaklaşım hareketiyse kuyruğunu bacak arasına kıstırmasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net