Kampçıyız.Net

Kampta Tuvalet İhtiyacı Nasıl Giderilir?

01.02.2019
Kampta Tuvalet İhtiyacı Nasıl Giderilir?

Kampta tuvalet ihtiyacı, her kampçının sorunlardan biridir. Doğada kamp yapmak; ne otelde kalmak, ne de evde yatmaya benzer. Elbet zevki çok büyüktür. Fakat sıkıntıları da fazladır. Bu yazımızda bu sıkıntılardan birisi olan kampta tuvalet ihtiyacı nasıl giderilir? Sorusuna değineceğiz.

Kampta Tuvalet İhtiyacı

Dünya üzerinde tuvalet ihtiyacı olmayan tek bir canlı yok. Durum böyleyken kampta tuvalet ihtiyacımızı nasıl gidereceğiz? Sorunları ortaya çıkıyor. Aslında bu soruya verilecek 3 kelimelik bir cevap var. Oda “ağacın dibine gidin”. Fakat farklı alternatifler ve tuvalet ihtiyacınızı giderirken rahat bir yer bulabilme açısından teker teker alternatifleri ele alacağız.

Eğer kampa çıkmadan önce bütçeniz varsa portatif tuvaletler tercih edilebilir. Sırt çantalı bir gezginseniz bu hiç size göre değildir. Fakat araçla seyahat edenler bir bakmalı. Yazının devamında yine bu ürünleri de ele alacağız.

Kampta Tuvalet Yeri Nasıl Seçilir?

Kampta Tuvalet İhtiyacı

Doğadayız, kamp yapıyoruz. Kim görüyor kardeşim sanki? Ne yer seçimi, istediğim yere yaparım diyorsanız çok bilinçsiz bir kampçı olduğunuzu üzülerek söyleyebilirim. Ne kadar evde tuvalet adabı varsa, kampta ve doğada da o kadar adap vardır.

Su Kaynakları ve Kamp Alanı

Kampta tuvalet yeri seçerken ilk olarak su kaynaklarını esas almalıyız. Su kaynaklarının yaklaşık olarak 30 – 50 metre yakınlarına kesinlikle tuvalet ihtiyacımızı gidermemeliyiz.

Kampta tuvalet yeri seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da kamp alanına olan uzaklıktır. Doğa kampına gidiyorum, mis gibi hava, oksijen bol diye çıktığınız kampın pis kokular sebebiyle rezil olmasını istemiyor ve başka kampçılara da rahatsızlık verme arzunuz yoksa 50 – 60 metre uzaklıkta bu ihtiyacınızı gidermelisiniz.

Peki kampta tuvalet yeri seçerken su kaynakları ve kamp alanından bu kadar uzağa gitmemizin sebebi sadece koku ve pislik mi? Elbette hayır. Hayvanlar, kokuya duyarlı oldukları için belirli bir süre sonra direkt olarak geleceklerdir. Buda sizin kamp güvenliğinizi tehlikeye atmaktadır.

Ağaçlık – Ormanlık Bölgeler

Kampta tuvalet yeri seçimi yaparken sizin için en faydalı alan ağacın yoğun olduğu ormanlık bölgeler olacaktır. Hem yeşil yoğunluğu fazla olduğu için dışarıdan görünmezsiniz, hem de kamp alanlarına uzak bir yere gidebilirsiniz. Bu sayede hiçbir sıkıntı yaşamadan tekrardan çadırınıza dönebilirsiniz.

Kampta Tuvalet İhtiyacı Giderilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kampta Tuvalet İhtiyacı

Kampta tuvalet yeri nasıl seçilir? Nereyi seçmeliyiz Sorusuna cevabımızı verdik. Peki kampta tuvalet yeri seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Etrafınızı Kolaçan Edin

Kampta tuvalet yeri seçerken ilk dikkat etmeniz gereken şey etrafınız. Çünkü yılan, akrep ya da zehirli herhangi bir hayvan olabilir. Buda tuvalet ihtiyacınızı giderdiğiniz anda size zarar verebilir. Bölgenin güvenli olduğundan emin olmalısınız.

Çukur Kazmayı İhmal Etmeyin

Eğer büyük abdestinizi yapıyorsanız çukur kazmayı asla ihmal etmeyin. Çünkü hem kokudan, hem yoğun bakteriden, hem de yabani hayvanları üzerine çekmesinden kampınız rezil olabilir. Bu yüzden bir çukur kazın, ihtiyacınızı giderin ve o çukuru tekrardan geri kapatın. Çukur diyince aklınıza büyük yerler gelmesin. Bi 30 cm’lik çukur ihtiyacınızı giderme noktasında işinize yarayacaktır. Çukuru toprakla kapatabileceğiniz gibi, üzerine taş koymanız da faydanıza olacaktır.

Oturuş Pozisyonu

Kampta tuvalet yaparken oturuş pozisyonunuz da büyük önem taşıyor. Hem denge, hem de üzerinize sıçrama gibi etmenlerden dolayı özellikle eğimli arazilerdeyseniz, yokuş yukarı değil, aşağı biçimde pozisyon almanız ayakkabılarınıza veya üzerinize sıçrama şansını düşürecektir.

Yerdeki Cisimlere Dikkat Edin

Kampta tuvalet ihtiyacınızı giderirken yerdeki cisimlerde dikkat edilmesi gerekenlerden birisi. Çünkü yerdeki cisimlerle küçük abdestiniz temas ettiğinde sıçrama olacak ve yine üstünüz batacaktır. Özellikle fazla yedek kıyafetiniz yoksa ve sulak bir alanda değilseniz kampınız rezil olacaktır. O yüzden bulunduğunuz alanın temiz olmasına dikkat edin.

Yanınızda Tuvalet Kağıdı Taşıyın

Kampta tuvalet ihtiyacı giderirken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta tuvalet kağıdı. Yaprak, taş gibi tahriş edici nesneler kullanmak yerine tuvalet kağıdı kullanmak faydanıza olacaktır. Fakat güneşi çok alan ormanlık alanlarda kullanmanızı önermiyoruz. Çünkü doğaya büyük zararlar verecek yangın başlangıcı yaratabilir.

Önemli Not : Kampta tuvalet ihtiyacınızı giderirken kesinlikle yürüyüş güzergahları, kamp alanlarının 50 – 60 metrelik yakın konumları, engebeli ve tepelik bölgelerde tırmanış güzergahları ve mağara içlerine tuvaletinizi yapmayınız. 

Kampta Tuvalet İçin Yardımcı Ürünler

Kampta Tuvalet İhtiyacı

 

Kampta tuvalet ihtiyacınızı gidermek için birçok yardımcı ürün bulunmaktadır. Bu ürünleri satın alarak, tuvaletinizi yaparken zorlanmaz ve yine bazı risklerden kendinizi korumuş olursunuz. Peki nedir bu ürünler?

Nurgaz Portatif WC

Nurgaz Portatif WC ile çadırınızın içerisinde dahi tuvalet ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Güncel olarak 150 TL fiyatı bulunan portatif WC klozet gibi oturağa sahiptir ve boşluk bölgesinde poşet asma alanı yer almaktadır. Bu sayede tuvalet ihtiyacınızı bu ürüne oturarak gidebilir, ardından ise dışkınızı gömebilirsiniz.

İdrar Tuvalet Aparatı

Kadınlar için özel olarak tasarlanan idrar tuvalet aparatı alarak ayakta küçük abdest yapabilirsiniz. Bu sayede uygun bir yer bulmak için çok uzun süren çabalardan kurtulabilirsiniz. Ağaç dipleri bunun için en uygun yer olacaktır.

Tuvalet Kabini

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi tuvalet kabini satın alabilirsiniz. Tuvalet kabini sayesinde dışarıdan görünmenizin önüne geçebilir ve içiniz rahat bir şekilde ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. (Eğer çok takıntılı biri değilseniz, tavsiye etmiyoruz.) Tuvalet kabini boyut olarak yüksek boyutlara sahiptir ve çadırlı kampçılar için uygun değildir.

Kampta tuvalet ihtiyacınızı gidermekle ilgili tüm detaylar bu şekildedir. Özellikle kampa yeni başlayacak olanlar için rehber niteliği taşıyan bu yazımıza yorum yaparak, bizlere destek verebilirsiniz.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net