Kampçıyız.Net

Kampta Olmazsa Olmazlar Nelerdir?

01.02.2019
Kampta Olmazsa Olmazlar Nelerdir?

Kamp, ruhumuzu dinlendirmek ve doğadan enerji almak için herkes tarafından yapılmasını tavsiye ettiğimiz çok güzel bir aktivitedir. Peki, kampta olmazsa olmazlar nelerdir? Kampta neler yapılır? İşte sizin için hazırladığımız kampta olmazsa olmazlar listesi.

Önemli Not: Yazımız 2 bölüm yazılmıştır. İlk bölüm kampta olmazsa olmaz malzemelerdir. Diğer bölüm ise aktivitelerdir. Eğer direkt aktiviteleri görmek istiyorsanız, yazının başındaki Başlıklar bölümünden Aktivitelere tıklayabilirsiniz. Otomatik o başlığa gitmenizi sağlayacaktır. 

Kampta Olmazsa Olmaz Malzemeler

Kampta Olmazsa Olmaz Malzemeler

Kampa gitmeden önce çantanızı birkaç kez kontrol etmekte fayda var. Eğer uzun süreli 5-6 günlük kamplara çıkıyorsanız Kampta olmazsa olmaz malzemeler listemizin tamamı çantanızda olması gerekiyor.

İlk Yardım Seti

Kampta Olmazsa Olmazlar - İlk Yardım Seti

İlk yardım seti, kampta olmazsa olmazınız olan ilk malzemedir. Doğada olmanız sebebiyle sık sık kesiklerle v.s. karşılaşabilirsiniz. Bu set sayesinde ufak yaralanmalarda müdahale edebilir ve daha da büyümesini engellersiniz.

Kibrit / Çakmak / Magnezyum Çubuğu

Kampta Olmazsa Olmazlar - Kibrit

Olmazsa olmazlar listesinin 2.ürünü ateş yakabileceğiniz herhangi bir malzemedir. Yemek pişirmek, ateş yakıp ısınmak ve keyif almak için bu 3 malzemeden birisi kesinlikle olmalıdır.

Rahat Spor Ayakkabı

Kampta Olmazsa Olmazlar - Spor Ayakkabı

Kampa çıkıyorsanız bu bol bol yürüyüş yapacaksanız anlamına geliyor. Rahat bir spor ayakkabı giymezseniz kamptan alacağınız zevkin seviyesi çok düşük olabilir. Bu yüzden buna da öncelik vermelisiniz.

Pusula – Harita – Çevrimdışı GPS

Kamp aktivitesi dağ, bayır, orman gibi doğanın etkin olduğu alanlarda yapılır. Bu sebepten dolayı kesinlikle pusula, harita ya da telefonunuzda çevrimdışı olarak çalışabilen bir GPS uygulaması bulunmalı. Olası kaybolma durumlarında yardımcı olacaktır.

Işık

Kampta olmazsa olmazlar listemizin 5.ürünü kesinlikle ışıktır. Kafa lambası veya el feneri alarak ışık ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Doğada ışık yok, ay ışığı da geceleri yetersiz kalıyor bu sebepten çok önemlidir.

Çakı

Çakı

Kampa giderken yanınızda kesinlikle 1 adet çakı bulundurun. Birçok alanda ihtiyacınıza yanıt verecek çakılar, çok amaçlı çakı olursa daha iyi olacaktır.

Yedek Kıyafet

Yanınızda kesinlikle yedek kıyafet bulundurmalısınız. Çünkü doğa koşulları asıl kıyafetlerinizin kirlenmesine sebebiyet verebilir. Buda kirli gezmenizi devamında getirecektir. O yüzden yedek kıyafetler kurtarıcı olabilir. Yine hava koşullarına göre yağmurluk, mont gibi ek ürünler götürebilirsiniz.

Kampta olmazsa olmaz eşyalar bunlardır. Tabi bunların haricinde kamp çantası, kamp çadırı, mat da yer alıyor. Fakat onlar olmadan kampa çıkacak insan olmadığından listeye eklemedik.

Peki şimdi gelelim kampta olmazsa olmaz aktivitelere.

Kampta Olmazsa Olmaz Aktiviteler

Kampta olmazsa olmaz aktiviteler sınırlı sayıdadır. Yanına birçok aktiviteyi siz ekleyebilirsiniz. Biz size kesinlikle yapmanız gerekenleri sıraladık.

Kamp Ateşi Yakmak

Kamp ateşi yakmak, her kampçının buluştuğu ortak noktadır. Ateşsiz kamp olmaz. Hele geceleri toplu kamplarda o kamp ateşi başındaki sohbetler yok mu? Onlar değil midir zaten insanı pozitif enerjiyle yükleyen?

Yürüyüş / Keşif Yapmak

E kampa gelmişsiniz, bilmediğiniz bir yer, tanımadığınız coğrafya… Peki ne yapacağız? Tabi ki de keşif yapacağız. Çadırımızın yerini kaybetmeyecek şekilde yürüyüşe çıkabilir, birkaç saat doğanın mükemmel güzelliklerini keşfetmek için hareket edebiliriz.

Çadır Oyunları

Kampta yapabileceğiniz bir diğer eğlenceli aktivite kesinlikle çadır oyunlarıdır. Dışarıda yağmur yağabilir veya şiddetli rüzgar çıkabilir. Bu durumda doğadaki evlerimiz olan çadırlarımıza kapanıp öylece durmak yerine oyunlar oynanabilir. Şarkı söyleme, tabu, korkunç hikayeler, film yorumları yapılabilir.

Deniz / Göl Aktiviteleri

Eğer kamp yaptığınız bölgede deniz veya göl bulunuyorsa yüzme yarışları, suda deve güreşi, balık tutma, tekne veya kanoyla keşif yapma gibi aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz.

Spor Aktiviteleri

Hem eğleneyim, hemde spor yapayım mı diyorsunuz? Kamp ortamları bunun için bire birdir. Peki kampta ne gibi spor aktiviteleri yapılabilir? Özellikle grupla kampa çıkmışsanız voleybol, futbol gibi oyunlar oynayabilirsiniz.

Eğer tekseniz veya çiftseniz bu durumda bisikletle gezinebilir, doğa keşfine çıkabilir ve koşu yarışları yapabilirsiniz. Aynı zamanda saklambaç, elim sende gibi eğlenceli sporlarda yapılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net