Kampçıyız.Net

Kampta Ayıyla Karşılaşınca Ne Yapılmalıdır?

13.02.2019
Kampta Ayıyla Karşılaşınca Ne Yapılmalıdır?

Boz ayı özellikle ülkemizde doğu karadeniz bölgesinde görünür.Ayılar aç kaldıklarında şehirlere kadar inebilirler. Özellikle kampçıların en çok korktuğu vahşi hayvanlardan olan ayılardan korunmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Kampta Ayıyla karşılaşınca ne yapılmalıdır? Makalemizle birlikte bu konu hakkında detaylı bilgi aktarımında bulunacağız.

Kampta Ayıdan Korunma Yolları

Kampta ayıdan korunmak için birçok yol bulunmaktadır. Karşınızda ayıyı görmeden önce ilk olarak yiyeceklerinizi kesinlikle çadırınızın uzağına koymanızı öneririz. Artı olarak bal gibi şekerli hiçbir gıda ayı bulunan bölgelerde yanınızda olmamalıdır. Ayıdan korunmak için en etkili yöntem budur.

Kampta Ayıyla Karşılaşınca Yapılması Gerekenler

Kampta karşımıza pat diye ayı çıktı. İşte o zaman ne yapacağız diyorsanız buyrun devam edelim okumaya…

 1. Önce ayının türünü belirleyin çünkü boz ayıya karşı aldığınız önlemler siyah ayıya sökmez.
 2.  Ayı ile karşılama ihtimali olan bölgelere gidilmeden önce ayı spreyinizi mutlaka alın
 3. Ayı bölgesinde olduğunu hissediyorsanız kendinizle yüksek sesle konuşun ses çıkartın . Ama asla yiyecek izi bırakmayın ..
 4. Boz ayı ile karşılaştığınızda yavaşca yürüyün sakın koşmayın ideal mesafe olan 25 afım gibi bir mesafeden spreyinizi kullanın.
 5. Ayıya karşı kendinizi küçük gösterin , göz temasından kaçının,ayı daldırıya geçiyorsa olabildiğince sakin kalın ve koşmayın.
 6. Yere uzanın ve ölü taklidi yapın , başınızı ve boğazınızı koruyun. Kalkmak için ayı gittiden sonra 10 -20 dk. bekleyin ..

Eğer karşılaştığınız bir siyah ayıysa;

 1. Unutmayın siyah ayılar her zaman siyah değildirler. Genellikle kahverengi ve tarcın renginde olurlar.
 2. Siyah ayı ile karşılaştığında koşmayın ( arkdaşlar ayılar yetişkin bir insandan daha hızlı koşarlar unutmayın ) olduğunuz yerde kalın ve kendinizi olabildiğince büyük gösterin , kollarınızı açın , bağırın ve kargaşa yaratın.
 3. Asla ağaç veya yüksek bir yere tırmanmayın
 4. Ayı saldırıya geçerse onunla kavga edin elinizde bulunan veya yerden bulduğunuz cisimlerle özellikle burnuna hedef alarak vurmaya çalışın yerden bulabildiğin sopalarla vurmaya çalışın..

Unutmayın ayıların yemek listesinde insan yoktur. Eğer bir ayı size saldırıyorsa onun alanına girmişsinizdir ve sizi tehdit olarak algılıyordur.. Sakin olmak ilk kuraldır. Ayrıca ayılar ışıktan ve ateşten korkar, mümkünse meşale yakın.

Ayılar Nasıl Ayırt Edilir?

 • Boz Ayı : kısa yuvarlak kulakları ve sırt kamburu vardır
 • Siyah Ayı: Uzun kulakları vardır ve kambursuz bir sırtı vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net