Kampçıyız.Net

Çadır Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler – 5 Altın Kural!

09.01.2019
Çadır Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler – 5 Altın Kural!

Hey! Merhaba sevgili kampçı dostlarım. Bu yazımda sizlere çadır seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vereceğim. Piyasada çok sayıda farklı marka ve modelde çadır bulunmaktadır. Peki bu söz konusu çadırları nasıl eleyeceğiz? Tabi ki ” Çadır seçerken dikkat edilmesi gerekenler ” yazımız sayesinde. Haydi bakalım neleri esas almalıymışız.

Kamp Çadırı Nedir, Ne İşe Yarar?

Kamp Çadırı Nedir, Ne İşe Yarar?

Daha önceden kamp yapmış tecrübeli arkadaşlarım bu başlığı geçip aşağı doğru ilerleyebilirler.

Kamp çadırı kampa gittiğimizde barınmamız için gerekli olan bir uyuma – oturma alanıdır. Yani çadırı doğadaki eviniz olarak düşünebilirsiniz. Kapalı ortamda olduğunuz için dış tehlikelerden sizi koruyan çadırlar böcekleri, yılan, akrep gibi zehirli hayvanları sizden uzak tutar.

Kamp Çadırı Kaç Parçadan Oluşur

Kamp Çadırı Kaç Parçadan Oluşur

Kamp çadırı 6 farklı parçadan meydana gelmektedir. Bu parçaların her birinin bir ismi bulunmaktadır. Bu parçalardan biri dahi olmasa, çadırınızdan üst düzey bir verim alamazsınız. Bu yüzden çadır seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasına ilk sırada çadır parçalarının tam olmasına dikkat etmenizi koyuyoruz. Çünkü bazı firmalar dış tente gibi ek parçaları çadırla beraber göndermemektedir.

Kamp Çadırı Parçaları

Kamp çadırı 6 farklı parçadan oluşur dedik. Peki nedir bu çadır parçaları?

 • Poller (Çadırınızı ayakta tutmak için gerekli demirimsi malzemeler)
 • Çadır Kazıkları (Çadırınızı yere sabitlemek için toprağa takmanız için maddeler)
 • Çadır Tabanı (Çadırın dış etkenlerden korunması için olmazsa olmazı)
 • Dış Tente (Yağmur, kar, güneş gibi dış etmenlerden sizi soyutlayan malzeme)
 • İç Tente (Çadırın iç bölümünde yer alan çadırı oluşturan parça)
 • Çadır ipleri (Çadırın havalandırmalarını tam anlamıyla açmak, rüzgarlı havalarda savrulmasını engellemek amacıyla kullandığımız malzemeler)

Çadır Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çadır Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çadır seçerken dikkat edilmesi gereken birçok konu vardır. Bu konuların tamamını Çadır seçerken dikkat edilmesi gerekenler makalemizde derledik.

Su Geçirmezlik

 • Çadır Tabanı

Çadır seçerken dikkat etmeniz gereken ilk nokta kesinlikle çadır tabanıdır. Tabanın su geçirmez olması büyük önem taşımaktadır. Piyasada çok sayıda su geçirmez olduğu iddia edilen çadır yer alıyor ve bunların ölçüleri çok düşük olduğu için en ufak yağmurda su geçiriyor. Bu yüzden 2000 mm’den düşük kalınlığı bulunan tabanlı çadırları tercih etmemenizi öneriyoruz.

 • Dış Tente

Yine çadırın tabanında olduğu gibi dış tentesi de su geçirmez olmak zorundadır. Olası bir yağmur durumunda hem eşyalarınız hem de siz su içerisinde kalmak istemiyorsanız su geçirmez dış tenteli çadırları tercih etmeniz faydanıza olacaktır. Aksi takdirde büyük bir hevesle gittiğiniz kamplar kabusunuz olabilir.

Havalandırma

 • İç Tente

Çadırın iç tentesi kesin suretle nefes alabilen yapıya sahip olmalıdır. Eğer nefes alan yapıya sahip değilse, yani oksijen giriş çıkışında sorun varsa sıcaktan bunalır, sabah uyandığınızda duş almış gibi sulu bir şekilde kalkabilirsiniz. Bu yüzden iç tentenin nefes alabilir, delikli yapıda olması çok önemlidir.

Sağlamlık

 • Alüminyum Poller

Şuan piyasada yer alan en kaliteli pol türü alüminyumdur. Birçok çadır üretici polleri alüminyumdan yapsa da yinede farklı maddeler kullanan üreticiler de bulunmaktadır. Bu üreticilere itibar etmeden Alüminyum’dan şaşmamanızı öneriyoruz.

 • Çadır Kazıkları

Çadır kazıklarının dayanıklı olması gerekiyor. Yoksa çadırızını yere sabitlerken kazıklarınız yamulabilir veya saplandığı yerden kolaylıkla çıkabilir. Şuanda birçok çadır kazığı çok fazla dayanıklı olmasa da ek olarak ayrı bir şekilde satılan dayanıklı çadır kazıkları bulunuyor.

Diğer Etmenler

 • Kapı / Pencere

Pencere çadır için yine önem taşıyan bir diğer unsurdur. İç tente ne kadar nefes alabilir olursa olsun dış tente sebebiyle çok fazla hava almayacaktır. Bu sebepten dolayı pencere çadırlar için şarttır. Eğer çadırda pencere yoksa yine ter su içerisinde uyanırsınız.

Kapı aynı şekilde önem taşımıyor. 1 kapılı çadırlar en çok satan çadırlar olurken lüks sevenler ise 2 kapılı çadırlara yönelebiliyor.

 • İpler

Yine çadır alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ipler. (İpler de yine ayrıca tekli olarak satılmaktadır) İpler dayanıklı olmak zorundadır. Çünkü herhangi bir rüzgar durumunda çadırla birlikte savrulabilirsiniz veya siz dışardayken çadırınız kanatlanabilir. Bu yüzden biz paraşüt ipi tercih etmenizi öneriyoruz. Tekli olarak ayrıca satın alabiliyorsunuz.

 • Bagaj

Eğer tek kişi gidiyorsanız bagaj alanının pek bir önemi bulunmuyor. Çünkü çadırınızın içerisini bagaj olarak kullanabilirsiniz. Fakat yanınızda biri veya birileri varsa kesinlikle bagajlı çadırlara yönelmelisiniz. Aksi takdirde yiyeceklerinizi, çantalarınızı, giyeceklerinizi dışarıda tutmak zorunda kalabilirsiniz.

Kamp Çadırı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Altın Kural!

Kamp Çadırı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Altın Kural!
 • Mevsim ve Hava Şartlarını göz önüne alın. Yazın yazlık, Kışın ise kışlık çadırlar tercih edin. (4 mevsim çadırlarda tercih edilebilir)
 • Çadırda kalacak kişi sayısını göz ardı etmeyin. Kalacak kişiden her zaman 1 kişi daha fazla kapasiteli çadır alın. (2 kişi kalacaksanız 3 kişilik çadır gibi)
 • Çadırın sırt çantasında ne kadar süre taşınacağını belirleyin (Ona göre alacağınız çadırı hafif veya orta halli tercih edin)
 • Havalandırmaları kesinlikle ihmal etmeyin
 • Çadır üretiminde kullanılan malzemeler ne denli kaliteli kontrol edin.

>> Çadır Malzemeleri Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net