Kampçıyız.Net

Çadır Nasıl Isıtılır? Çadır Isıtma Sistemleri

28.07.2019

Özellikle kış kamplarında soğuk havanın etkisiyle birlikte çadırımızın içi çok düşük derecelerde ısıya sahip olabilir. Peki çadır nasıl ısıtılır? Çadır ısıtma sistemleri var mıdır? İşte çadır ısıtma ile ilgili tüm detaylar…

Çadır Nasıl Isıtılır? Çadır Isıtma Sistemleri

Kış kamplarında soğuktan etkilenmeyip, konforlu bir kamp yapmak adına çadır ısıtma sistemlerini tercih edebilirsiniz. Çadırı ısıtmanız için birbirinden farklı onlarca yol bulunmaktadır. İşte çadır ısıtma yöntemleri…

Çadır Nasıl Isıtılır?

Çadır Nasıl Isıtılır? Sorusuna birçok cevap verilebilir. Biz yöntemleri sıralayalım, sizde dilediğiniz yöntemi uyguyalabilirsiniz.

Taşlarla Çadır Isıtma

Evet yanlış duymadınız. Çadırımızı taşlar yardımıyla ısıtabiliriz. Peki nasıl? Kamp alanında doyurucu ve uzun süren bir ateş yakmanız gerekiyor. Ardından ise 15 – 25 cm aralığında ortalama boyutlarda birkaç taş bulup ateşte o taşları bir güzel ısıtın. Ardından ise bu taşları çadırımıza koyacağımız için, tabana zarar vermemesi adına koyacağımız yerlere bolca odun ve dal dizelim. Ardından ise ısınan taşları çadırımızın içindeki bu odun ve dalların üzerine koyalım.

Çadırı Alttan Isıtma

Çadırınızı alttan ısıtabilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Kamp yapacağınız, daha doğrusu çadır kuracağınız bölgenin altına 10 cm eninde ve yaklaşık 2 metre uzunluğunda boru şeklinde bir delik açın. Ardından bu deliğin üzerini dallarla ve düz taşlarla kapatın. Deliğin içerisi boş olacak sadece üzeri kapalı kalacak. Sonrasında ise çadırınızı kurun. Ardından deliğin en baş bölümüne bir çukur kazın ve ateşini bu çukur içerisinde yakın. Isınan hava delik aracılığıyla çadırınızın altından sizi ısıtacaktır.

Çadır Isıtma Sistemleri

Bu yöntemleri şahsende kullandığımdan dolayı oldukça etkili olduğunu söyleyebilirim. Fakat siz farklı şeyler istiyorsanız çadır ısıtma sistemlerine yönelebilirsiniz. Kamp için şarjlı sobalar, direkt çadır sobaları ve çok daha fazlası bu sistemler içerisinde bulunmaktadır. N11, Gittigidiyor, Ebay, Amazon gibi sitelerde onlarca farklı seçenek yer almaktadır.

Çadır İçerisinde Ateş Yakılır mı?

Çadır ısıtma konuısuyla ilgili en çok sorulan sorulardan birisi de çadır içerisinde ateş yakılıp yakılmayacağı. Çadır içerisinde kesinlikle ateş yakılmamalıdır. Yanma tehlikesinin yanı sıra karbonmonoksit gazı sebebiyle zehirlenmeniz %90 ihtimaldir. Bu sebepten dolayı kesinlikle çadır içerisinde ateş yakmayın. Ne kadar güvenlik önlemi alırsanız alın, oldukça tehlikelidir.

Çadır nasıl ısıtılır? Sorusunu bu şekilde cevaplamış olduk. Taş yöntemi geçici bir yöntemdir. Taşlar soğuduğunda içeri de soğuyacaktır. Fakat bahsettiğimiz delik yöntemi sizi oldukça ısıtacaktır. Özellikle şişme yatak yerine mat tercihinde bulunanlar bu yöntemle birlikte sıcak havanın etkisiyle soğuktan etkilenmeyerek konforlu bir kış kampı yapabilir.

Çadır ısıtma sistemleriyle ilgili ve yine Çadır Nasıl Isıtılır? sorusuyla ilgili her türlü soru, görüş ve önerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Konuyla ilgili bilgilendirme en kısa sürede sizlere yapılacaktır. Kampla kalın sevgili dostlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net