Kampçıyız.Net

Yumurtalık Gezi Rehberi

06.02.2019
Yumurtalık Gezi Rehberi

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve Abbasiler, Asurlular, Medler ve Babiller bu medeniyetlerden bazıları. İlçe de birçok döneme ait eserlerin ve yapıldığının yer aldığı görülmektedir.

Yumurtalık Nerede?

Adana’nın kent merkezine olan uzaklığı 80 kilometre olup, komşusu Ceyhan’a olan uzaklığı ise 30 kilometre olan Yumurtalık, Adana’nın tarih kokan bir ilçesidir. Adana’nın sahil kesiminde yer alan Yumurtalık hem tatil için hem de tarihi için görülmeye değer. Akdeniz’e kıyısı bulunan ilçelerden bir tanesidir.

Yumurtalık Ne Zaman Gidilmeli?

Yerel halkın da dahil yaz aylarında tercihi olan Yumurtalık yaz mevsiminde daha yoğun olarak ziyaret edilmektedir.

Yumurtalık Nerede Kalınır?

Ziyaretçiler tarafından plaja yakın olan oteller tercih edilmektedir. Bölgede butik otel de dahil olmak üzere birçok pansiyonda bulunmaktadır. Bu yüzden konaklama sıkıntısı yaşamadan tatilinizi sürdürebilirsiniz.

Yumurtalık Gezilecek Yerler

Yumurtalık ilçesinde 5 kilometrelik bir sahil şeridi bulunmaktadır. Kum yapısının inceliği ve turizme oldukça elverişli olan bölgede gezilecek çok yer bulunmakta. Bunların başında belediye plajı gelmektedir. 2015 yılında mavi bayraklı plaj ödülünü alan belediye plajı yerel halkında yaz aylarında en çok ziyaret ettiği yerlerden birisi. Adana’nın denize girebileceğiniz yerlerinden olan plaj incecik kumu ile de tercih sebeplerindendir.

Yumurtalık lagünleri Ceyhan nehrinin ağzında ve Yumurtalık Körfezi arasında bulunmaktadır. çeşitli kuş türlerini görmek isteyenlerin uğrak yerlerinden bir tanesi olan lagünler, tuzcul balıklar, tatlı su balıkları, sazlıklar ve çamur düzlüklerinden oluşan dev sulak bir alandır. Yumurtalık tabiatı koruma alanı da ilçeye 30 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Yumurtalık lagünleri, Ağyatan ve Akyatan göllerinin içinde bulunan kuş türlerinin ve deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanıdır.

Yaz aylarında ziyaretçilerin en çok görmek istedikleri yer bu alandır. Yumurtalık ilçesin de Roma döneminden kalan Ayas antik kenti çok fazla yıpranmış olmasına rağmen günümüze kadar gelen eserlerdendir. Ayas ören yerinde birçok tarihi kalıntıya da rastlayacaksınız. İlçenin sahil kıyısında yer alan Ayas kalesi de Orta çağ mimarisini en güzel yansıtan yerlerden birisi ve günümüze kadar ulaşmayı başarmış, zamanlar birtakım yıpranmalar yaşasa da günümüze kadar gelebilmiş.

Döneminde gözde bir ticaret merkezi olan Ayas’ta hem karadan hemde denizden koruma sağlamak amacı ile iki tane kale yaptırılmıştır.

Denizden gelecek saldırılardan korunmak için yaptırılan kalede Süleyman kalesidir. Yumurtalık kız kalesi de limana yanaşan ticaret gemilerine ek hizmet vermek amacı ile İtalyan mimarisi ile inşa edilmiştir. Kalede odalar ve su sarnıçları bulunmaktadır buradan ziyarete gelenlerin denize girebilmeleri de mümkün. Kurtkulağı kervansarayı büyük kesme taşlardan inşa edilmiştir. Eski Halep kervan yolu üzerinde yer almaktadır.

Yumurtalık Gece Hayatı

Gece hayatı için sabahlara kadar eğlence beklememeniz gereken yerlerden bir tanesi. Sakin geçen geceleri sahilde yürüyüşe çıkabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net