Kampçıyız.Net

Urla Gezi Rehberi

06.02.2019
Urla Gezi Rehberi

Ege’nin incisi olan İzmir’e gelenler, tatil için her türlü imkanı fazlası ile sunan Urla’yı ziyaret etmeden dönmemektedir. Urla, muhteşem doğası, olağanüstü doğal güzellikleri ve antik Çağlara kadar dayanan tarihi ile tam bir tatil beldesidir. Urla’ya özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı, ilçenin nüfusunun çok üstünde ziyaretçi gelmektedir. Urla’nın çevresinde dört adedi halka açık olan on iki adet irili ufaklı ada bulunmaktadır. Türkiye’deki en fazla enginarın üretildiği yer olan Urla, üzüm, incir, bal ve yöresel otları ile de tanınmaktadır.

Urla’da Gezilecek Yerler

Urla’da gezilecek çok fazla yer bulunuyor, bunlardan bazıları şunlardır:

  1. Çeşmealtı: ilçe merkezine çok yakın olan Çeşmealtı, sadece 5 km mesafede bulunuyor. hediyelik eşya almak ve tertemiz denizinden faydalanmak isteyen özellikle yerli misafirler, bu beldeyi yaz aylarında doldurmaktadır. Ayrıca, gezi ve balık avlama maksatlı tur tekneleri ile seyahatte buranın önemli gelir kaynaklarındandır.
  2. Karantina adası: Urla sahiline bir yolla bağlanan adanın sahile mesafesi yaklaşık 500 m. Osmanlı döneminde bulaşıcı hastalığı olanların tecrit ve tedavisi için kullanılan adada o dönemden kalan sağlık tesisleri devlet hastanesine dönüşmüştür. Antik çağdan kalan amfi tiyatrosu ve tarihi kalıntıları ile çok ziyaretçi alan adanın dalgasız ve huzurlu sahilleri de yaz turizmi için ideal bir konum olmaktadır.
  3. Bademler köyü: ilçe merkezine 9 km uzaklıkta bulunan köy ismini çevresindeki badem ağaçlarından almaktadır. Olağanüstü doğal güzelliklere sahip olan köy, ayrıca ilk tiyatrosu olması nedeni ile de tanınmaktadır. birçok ünlü yerli filmin çekildiği köyde çocuk oyuncakları müzesi de bulunuyor.
  4. Diğer yerler: ilçenin gezilmesi gereken diğer yerleri arasında ise, bağ yolu, Malgaca pazarı, sanat sokağı, Necati Cumalı anı ve kültür evi ile Nobel ödülüne sahip Yorgo Seferis’in evi de bulunmaktadır.

Urla Nerede?

İzmir ilinin 35 km batısında ve adını verdiği yarım adada bulunan Urla, Seferihisar ve Çeşme’nin arasında bulunmaktadır. Ankara’ya 630, İstanbul’a 600 ve Antalya’ya ise 490 km mesafede olan ilçeye İzmir’den ulaşım otobanla olmaktadır. Urla’ya hava yolu ile gelenler ise, Adnan Menderes hava limanından 50 km civarında bir kara yolculuğu ile (yaklaşık bir saat) ilçeye ulaşabilmektedir.

Urla’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Urla seyahat maksadına bağlı olarak her mevsim gidilebilecek bir yerdir. 15 derecenin üstünde olan sıcaklık ortalaması ile her mevsim ayrı güzellikler sunmaktadır. Özellikle esintili bir havaya sahip olmasından dolayı, yaz aylarında gidilmesi daha uygun olmaktadır.

Urla’da Nerede Kalınır?

Urla konaklama konusunda problem yaşanmayacak beldeler arasındadır. İlçede bulunan bağ ve butik tarzdaki otelleri ve pansiyonları ile her bütçeye uygun konaklama imkanları bulunmaktadır. İlçe ve köylerinde bir çok ev sahibi, odalarını pansiyona dönüştürmüş ve yöresel yemekler dahil bir çok hizmet vermektedir.

Urla’da Gece Hayatı

İlçede gece huzur ve sessizlik hakimdir. Deniz kıyısında bulunan muhteşem gece manzarasına sahip restoran ve barlarında canlı müzik eşliğinde gecenin keyfi çıkarılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net