Kampçıyız.Net

Şile Gezi Rehberi

05.02.2019
Şile Gezi Rehberi

Şile, Karadeniz’in kıyısında bulunan şirin bir ilçedir. İstanbul’a yaklaşık olarak 60 km uzaklıkta olan Şile, İstanbul’dan gelen tatilcilerin tercih ettiği gözde mekanlardan birisidir. Şile, Antik Yunanca’da yaban çiçeği anlamına gelmektedir.

Şile’de Gezilecek Yerler

Şile, yüzde sekseni ormanlar ile kaplı doğa harikası bir yerdir. Tarihsel geçmişi ile insanları büyüleyen Şile’de Cilalı Taş Devrinden bugüne yaşam olduğu orada bulunan mağaralar sayesinde kanıtlanmıştır. Şile’de gezilecek yerler arasında ilk olarak Şile Kalesine gidilmelidir. Kale, Ocaklı Ada üzerinde bulunmaktadır. Cenevizliler tarafından yapılan kale, daha sonra Osmanlılar tarafından da kullanılmıştır.

Kale 100 metre genişliğinde ve 12 metre yüksekliğindedir. Şile’nin sembolleri arasında olan Şile Kalesi liman kalenin bitişinde bulunmaktadır ve eşsiz bir yerde ziyaretçilerini beklemektedir. Şile Kalesinden sonra Şile Feneri de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Şile Feneri şu anda Türkiye’de aktif olarak çalışan en büyük fenerdir. Dünyada da aktif çalışan fenerler arasında ikinci sıradadır.

Bunun yanı sıra daha sakin bir ortam isteyenler için Akçakese köyü özellikle yaz aylarında birçok ziyaretçisini ağırlamaktadır. Yaz aylarında bu alanda kamp kurmak mümkündür. Ayrıca sahil boyunca eşsiz bir koy da bütün ihtişamı ile ziyaretçileri kucaklamaktadır.

Şile Nerede?

Şile, İstanbul’un Anadolu yakasındadır. Anadolu yakası Karadeniz kıyısında bulunan Şile, Anadolu Yakası ve Anadolu Kavağı’nı takip eden düzlemde Riva’nın yakınlarındadır.

Şile’ye Ne Zaman Gidilmeli?

Şile, dört mevsimin ayrı ayrı yaşanabildiği eşsiz yerlerden biridir. Kış mevsiminin çok sert geçmediği Şile’de bulutluluk oranı fazladır. Kışın havanın sıcaklığı eksi dereceleri görmez. Sert rüzgarların görüldüğü bölgede olduğu için genellikle yağmurludur. Sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde ise genellikle ılık bir hava vardır. Yazın Şile’de hava sıcaklığı sabittir ve 30 dereceyi geçmez. Bu yüzden Şile’de yazları insanları bunaltmayan bir hava vardır.

Şile’de Nerede Kalınır?

Şile’yi ziyaret edip orada konaklamak isteyen ziyaretçileri konaklama açısından geniş bir yelpaze bekliyor. Şile’de lüks otellerden kamp alanlarına kadar birçok konaklama imkanı bulunuyor. Best Western Sile ve Spa, Şile’de yer alan temiz, ferah ve huzurlu 5 yıldızlı bir oteldir. Bunun yanı sıra butik otel tercih edenler için Tilia Butik Ponsiyonu ya da Violet Park Hotel seçenekleri önerilebilir. Değirmen Hotel gibi seçenekler de yine Şile’de konaklamak isteyen ziyaretçiler için önerilen otellerden arasındadır.

Şile’de Gece Hayatı

Şile’de gece hayatı için en çok tercih edilen mevsim yaz mevsimidir. Tatil sezonunun kapanmasından sonra gece hayatında yaşanan hareketliliği görmek pek mümkün olmuyor. Bunun yanı sıra Şile’de yazın ya da kışın fark etmeden rakı- balık yapabileceğiniz meyhaneler bulunuyor. Yaz ya da yaz sonu için ise bar, pub gibi yerleri tercih edebilirsiniz. Şile Momentum By Tutal, Şile’de en çok tercih edilen mekanların başında yer alıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net