Kampçıyız.Net

Sığacık Gezi Rehberi

02.02.2019
Sığacık Gezi Rehberi

Eşsiz manzarası, mis gibi mandalina kokuları, tarihi taş evleri ve olağan üstü güzellikte ki koyları ile İzmir’in Seferihisar ilçesinde bulunan şirin balıkçı kasabası Sığacık gezmek ve keşfetmek için en ideal yerlerden birisidir. Ayrıca Türkiye’nin ilk sakin şehir (Citta Slow) unvanını alan yerlerinden birisidir. Özellikle yaz mevsiminde deyim yerindeyse yerli ve yabancı turist akınına uğrayan bu şirin tatil beldesi tarihi yapıları gezmeyi seven ve farklı bir tatil arayanların mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Buranın bir başka özelliği de; küçük ama popüler bir balıkçı kasabası olması nedeniyle zıpkınla dalış yapıp balık avlanabilecek bir yer olmasıdır. Peki, Sığacık’ta nereye gidilir, gezilecek yerler nereler, nerede kalınır, Sığacık’a ne zaman gidilmeli? İşte her yönüyle Sığacık gezi rehberi;

Sığacık Nerede?

İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı bir balıkçı kasabası olan Sığacık; İzmir’e 50 kilometre mesafededir ve Sığacık Körfezinde yer alır.

Sığacık Gece Hayatı

Sığacık Gezi Rehberi

Çeşme, Bodrum, Marmaris veya Antalya kadar çılgın ve sabaha kadar süren bir gece hayatına sahip olmasa da hareketli bir gece hayatına sahiptir. Sığacık’ta yer alan barlar ve discolar da kendi zevkinize uygun bir gece hayatı yaşamanız mümkün. Ayrıca haftanın belirli günlerinde canlı müzik yapan balık restoranlarını da tercih edebilirsiniz.

Sığacık Nerede Kalınır?

Özellikle yaz aylarında neredeyse nüfusunun iki katı kadar yerli ve yabancı turisti ağırlar. Bu nedenle burada birçok pansiyon, butik otel, yazlık ve günlük kiralık ev bulunur. Yani konaklama açısından sıkıntı çekilmeyecek olan bir yerdir Sığacık. Antik butik otel, Kale içinde yer alan Kalyon butik otel ve 4 Elements Otel en çok tercih edilen konaklama yerlerindendir.

Sığacık Gezilecek Yerler

Sığacık Gezi Rehberi

Sığacık’ta gezilecek, ziyaret edilecek, keşfedilecek çok yer var. Sığacık Kalesi, Kale içi sokakları, teos antik kenti, agora tapınağı, pazar günleri kurulan Sığacık pazarı en bilinen ve gezilebilecek yerlerden bazılarıdır.

Teos Antik Kenti

Tarihi yapılara ve tarihi yerlere meraklı kişilerin mutlaka ziyaret etmesi ve görmesi gereken yerlerden birisi de Sığacık’ta yer alan Teos Antik Kentidir. M.Ö. 1000 yılına dayanan geçmişi ile Teos’un en önemli tarihi yapılarından birisidir. Teos Antik Kenti. Burada Agora Tapınağı, antik liman, antik tiyatro ve sarnıç da gezilebilecek yerler arasındadır.

Sığacık Kalesi

Sığacık da gezilebilecek yerlerden bir diğeri de Sığacık Kalesi’dir. Sığacık Limanı’nın hemen yanında yer alan Sığacık Kalesi’nin 16. yüzyıl başlarında yapıldığı tahmin ediliyor. Sığacık Kale içi pazar günleri ise burada ki semt pazarına ev sahipliği yapıyor.

Kale İçi Sokakları

Seferihisar’ın şirin balıkçı kasabası olan Sığacık da gezilebilecek yerlerden bir diğeri de Kale İçi sokaklarıdır. Pazar günleri semt pazarı kurulması nedeniyle kalabalık olan sokaklar, hafta içinde tam tersi sakin bir konumdadır. Bu nedenle özellikle hafta içi rahatlıkla ziyaret edilip, gezilebilir.

Sığacık Ne Zaman Gidilmeli?

Sığacık Gezi Rehberi

Türkiye’nin birçok tatil beldesinde olduğu gibi, Sığacık’ta da en ideal tatil dönemi ve ziyaret zamanı yaz aylarıdır. Sığacık’ın yıllık ortalama sıcaklığı 17 derece civarındadır. Sığacık tipik bir Akdeniz iklimine sahiptir, bu nedenle yazları sıcak, kışları ılık ve yağışlı geçer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net