Kampçıyız.Net

Selçuk Gezi Rehberi

05.02.2019
Selçuk Gezi Rehberi

İzmir’e 1957 yılında bağlanmış bir ilçedir. Selçuk ismini almadan önce Ayasuluk olarak bilinirdi. Çok eski bir ilçe olan Selçuk, 1304 yılından beri birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Daha öncesinde deniz ve kara yolları üzerinde etkili olan bir yerdir. Liman kenti olarak Anadolu topraklarının birçok uygarlığı tarafından önemli yerlerin başında gelmiştir. Herkesin bilgi sahibi olduğu Efes Antik Kenti Selçuk ilçesinin bir parçası ve sembolü haline gelmiştir. Uzun zamanlar içerisinde birçok tarihi eseri ağırladı ve yabancı, yerli onlarca turistin ziyaret noktası haline geldi. Günümüz çağında ise halen önemini koruyan ve gezilecek yerler arasında adını andıran bir yerdir.

Selçuk’ta Gezilecek Yerler

Selçuk Gezi Rehberi

Selçuk kenti içerisinde gezilecek yerlerin arasında Efes Antik Kenti ilk sıralarda gelmektedir. Bülbül ve Panayır dağlarının ortasındaki ovada bulunan bu eser Dünya üzerinde bilindik bir üne sahiptir. Aynı zamanda UNESCO Dünya mirası içerisinde yer alır. Meryem Ana evi bir diğer tarihi eserdir. Meryem ana hayatını eser alan kitabın bilgiler ile uzun araştırmalar sonucu bulunmuştur. Bir diğer tarihi miras olarak adlandırılan Yedi uyuyanlar mağarasının hikayesi roma çağlarına kadar uzanır. Roma İmparatorluğu zamanında 7 tane gencin kaçarak bu mağaraya sığınmasıdır. Rivayete göre 7 tane genç 200 yılı boyunca mağaranın içerisinde uyumuşlar. Selçuk kentini ziyaret eden kişilerin gitmesi gereken tarihi mekanlar olarak bilinmektedir.

Selçuk Nerede?

Selçuk Gezi Rehberi

Selçuk Türkiye coğrafi konumlarına göre Ege bölgesinde yer almaktadır. Ege bölgesi içerisinde bulunan İzmir şehrinin bir ilçesidir. Daha çok İzmir şehrinin güneyinde yer almaktadır. Selçuk kentinin yakınlarında nehir ve deniz bulunur. Kuzeybatısında Menderes nehri bulunur. Batısında ise Ege denizi yer almaktadır. Selçuk’un denize uzaklığı 8 km olarak bilinir.

Selçuk’a Ne Zaman Gidilmeli?

Selçuk Gezi Rehberi

Türkiye coğrafi konumundan dolayı Akdeniz bölgesine yakın bir ilçedir. Bundan dolayı Akdeniz iklimini taşımaktadır. İlçenin yüzde 50 kadarı ormandır. Burada yazın oldukça sıcak, kışın ise ılık geçmektedir. Olağanüstü soğuğun olmadığı bir ilçedir. Kış ayları içerisinde bile en fazla 9 derece gibi normal bir soğukluk derecesi görmektedir. Su sporlarına uygun olan şehir tercih etmek isteyenler için her ay müsaittir. Fakat yaz ayları konumundan dolayı daha sağlıklıdır.

Selçuk’ta Nerede Kalınır?

Selçuk Gezi Rehberi

Selçuk ilçesinin merkezi konumunda birçok otel bulunur. Aynı zamanda köylerinde bile 5 yıldıza kadar çıkan oldukça lüks oteller bulunmaktadır. Merkezin haricinde Şirincede de birçok kalmak için yer bulunur. Her belde ve yere göre otelin sunduğu imkanlara göre fiyatlar değişir. Buralarda konaklayarak keyfinizi çıkarabilirsiniz.

Selçuk’ta Gece Hayatı

Konumu bakımından birçok tatil beldesine yakınlığından dolayı gece hayatı oldukça eğlenceli geçebilir. Kısa bir gezinti yapabilir ve başka beldeleri ziyaret edip bakma imkanı sağlayabilirsiniz. Birçok eğlence mekanı ile birlikte insanları ağırlamaktadır

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net