Kampçıyız.Net

Riva Gezi Rehberi

05.02.2019
Riva Gezi Rehberi

Çayağzı olarak hal dilinde anılan Riva, İstanbul şehrinin, Beykoz ilçesine bağlı olan bir mahallesine verilen addır. Küçük bir kumlu sahili vardır. Sakin bir gün ve keyifli bir hafta sonu geçirmek isteyenler burada güzel vakit geçirebilirler. Riva nerede, Riva nerede kalınır, Riva ne zaman gidilmeli, Riva gezilecek yerler, Riva gece hayatı hakkında araştırmamızı sizinle paylaşacağız.

Riva Nerede?

Riva, ege bölgesine yer alan İstanbul şehrinde bulunan Beykoz ilçesinin küçük, sahili bulunan köy yerleşimli bir mahallesidir. Şehir merkezine mesafesi yaklaşık bir saattir. Eğer gezerek gidecekseniz iki saate yakın bir sürede ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinden hareket eden halk otobüsleri ya da özel aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Riva Ne Zaman Gidilmeli?

Riva, Karadeniz kıyısına yakın olmasından dolayı rüzgârlı bir havaya sahip olabilir. Yazları çok sıcak olmaz. Şehir merkezi ile arasında belirgin sıcaklık farkı vardır. Maksimum 3o derece sıcaklıkta bulunur ve kışları da çok sert geçmez, bu yüzden istenilen zamanda gelinebilir. Fakat bahar aylarında veya yaz mevsiminde tercih ettiğinizde, yağış, rüzgâr gibi hava koşullarından korunmuş olursunuz ve gezinizi daha güzel bir şekilde yapabilirsiniz. Rüzgarsız bir günde ise sahilde tekneyle dolaşabilir, açık havada kahvaltı yaparak sahil kenarında hoş vakitler geçirebilirsiniz.

Riva Nerede Kalınır?

Riva bölgesinde çok fazla konaklama mekânı bulunmamaktadır. Konaklamak için yakın ilçelere gidip, geliş gidiş yapabilirsiniz. Onun haricinde sahile yaklaşık 6 dakikalık bir mesafede bir adet otel bulunmaktadır. Riva bölgesi civarında bir adette konak bulunur. Yine yakınlardaki bölgelerde pansiyonlar, butik oteller ve kiralık günlük kalacak odalarda konaklama imkânı bulabilirsiniz.

Riva Gezilecek Yerler

Burada üç adet plaj bulunmaktadır. Havanın çok sıcak ve çok soğuk olmamasından ve suyun temiz olmasından dolayı oldukça fazla kişi, bölgeye denize girmek için gelmektedir. Fakat sular genellikle dalgalı olduğu için denizde açılmak yasak ve tehlikelidir. Bölgedeki plajlar; Riva Plajı, Elmasburnu Plajı ve Su Ürünleri Plajı’dır. Riva plajında piknik yapılma imkânı da vardır. Ayrıca bölgede kamp yapma yerleri de bulunmaktadır. 70 km uzunluğunda bulunan Riva Dere’si civarında gezebilir, yürüyüşler yapabilirisiniz.

Bizans döneminde Karadeniz’den gelen saldırılara karşı yapılan Riva Kale’si bulunmaktadır. Kalenin tepesine çıkabilir, etrafın manzarasını seyredebilirsiniz. Etraftaki köyleri dolaşabilir, Riva’ya en yakın gezilecek yerlerden biri olan Şile’yi de görme imkânı sağlayabilirsiniz. Şehir merkezine uzaklığı kısa mesafe olduğu için buradan diğer ilçeleri gezme imkânınız kolay olacaktır.

Riva Gece Hayatı

Riva’da gece boyunca açık olan mekanlar neredeyse imkansızdır. Civarda yerleştiğiniz otellerin eğlence mekanlarında vakit geçirebilirsiniz. Onun haricinde akşamları restoranlar açık olduğundan dolayı güzel bir akşam yemeği yiyerek hoş vakitler geçirebilirsiniz. Kamp yapma imkânınız olduğu için açık alanda sevdiklerinle huzurlu bir akşam geçirebilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net