Kampçıyız.Net

Küçükkuyu Gezi Rehberi

02.02.2019
Küçükkuyu Gezi Rehberi

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı olan, zeytin ağaçlarının koruduğu küçük bir kasabadır. Havası ayrı güzel suyu ayrı güzel cennetten bir köşe ve Ege’nin başladığı yer. Küçükkuyu’da yaşayan insanların başlıca geçim kaynakları balıkçılık ve zeytincilik. Bu yüzden olsa gerek ki denizin ve zeytin ağaçlarının duruluğu insanlarına da yansımış. Dünyanın en bol oksijenini bulunduran ikinci yerdir.

Küçükkuyu Gezilecek Yerler

Gezilecek yerler deyince karşımıza uzunca bir liste çıkar. Kaz dağları en başta görmeniz gereken yerlerden biridir. Küçükkuyu’ya gidip de Kaz dağlarında bir gezinti yapmadan dönmek olmaz. Zeus Altarı, tanrılara kurbanlar verilmesi için Gargaran tepesi yamaçlarına kurulmuştur. Altında bir de mağara bulunmaktadır ve buraya da Zeus mağarası denmektedir. Afrodit kaplıcası, rivayete göre cüzamlı olan Afrodit bu kaplıcaya girip iyileştiği için buraya Afrodit kaplıcası denmiştir.

Mıhlı şelalesi, Rumlardan kalma değirmeni ve insanlara cennetten bir köşe hissi verdiği için mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Burada piknik yapmaya uygun bir de mesire alanı mevcuttur. Assos antik kenti, bölgeye gelen turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden biridir. Ege denizi ve Tuzla çayı arasındaki tepeye kurulu olan kentin muhteşem bir manzarası vardır. Küçükkuyu köyleri, bölgeye gidip de Küçükkuyu köylerini ziyaret etmemek olmaz.

Bu köylerin tadı başka bir güzeldir. Tarih, doğal güzellikler ve denizin birleştiği ender köylerdendir ve özel bir mimari yapıları vardır. Rum ve Türk kültürünün birleştiği köylerde tam bir kültür mozaiği ile karşılaşacaksınız. Ayrıca köylerden biri Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır.

Küçükkuyu Nerede?

Çanakkale merkeze 94 km, Altınoluk’a 10 km. ve Edremit havalimanına 40 km. mesafededir. Otobüsle gidilebileceği gibi özellikle yaz aylarında Edremit havalimanına seferlerin sıklaşması ile birlikte uçakta tercih edilebilir.

Küçükkuyu Ne Zaman Gidilmeli?

Haziran ve Ağustos ayları arası turistin en çok olduğu zamanlardır. En sıcak hava da bile gitseniz denizi özellikle serindir. Soğuk suya girmeyi sevenlerin sıklıkla tercih ettiği bölgelerin başında gelmektedir.

Küçükkuyu Nerede Kalınır?

Küçükkuyu içinde büyük beş yıldızlı otellerden aramayın çünkü bulamazsınız. Küçükkuyu merkezde orta ölçekli oteller ve pansiyonlar mevcuttur. Küçükkuyu köylerine gittiğinizde ise beş yıldızlı otelleri asla aramayacağınız niteliklere sahip butik oteller vardır. Genelde kahvaltı ve akşam yemeği servisi veren butik otellerin mutfağı çok zengin, hizmet kalitesi çok yüksektir. Bazı butik otellerin kendine ait plajı bulunmaktadır.

Küçükkuyu Gece Hayatı

Küçükkuyu’da gece hayatı rakı balık kültüründen pek fazla ileri gitmemiştir. Anlaşılacağı gibi burası kafa dinlemek ve dinlenmek için tercih edilen mekanların başında gelmektedir. Gece hayatı olmadan yapamam diyenler için Ayvacık da ve özellikle Altınoluk da güzel mekanlar bulunmaktadır. Altınoluk yakınlığı ve eğlenceli gece hayatı ile en çok tercih edilenler yerler arasındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net