Kampçıyız.Net

Kozan Gezi Rehberi

02.02.2019
Kozan Gezi Rehberi

Adana il merkezinden 65 km uzaklıkta bulunan 15 ilçesinden birisidir. Güney kesimde yer alması her mevsimde gidip görülecek ilçe olmasını avantaj olarak kılmaktadır.

 Kozan Nerede?

Adana ilinin, kuzeyinde Feke, güneyinde İmamoğlu ve Ceyhan, doğusunda Kadirli ilçeleri ile komşu olarak yer almaktadır. Kozan ilçesi küçük bir yer olmasına rağmen ulaşım kolaylığı ve eski medeniyetlerin antik kalıntılarını taşımasından ötürü görülmesi gerekli yerler arasında gezi rehberinize eklemelisiniz.

 Kozan Ne Zaman Gidilmeli?

Kozan’da Akdeniz bölgesinin yumuşak iklimi hakim olduğundan her mevsim gidilip gezilebilir. Doğanın eşsiz manzarasına tanıklık etmek istiyorsanız dökülen ağaç yaprakları ve sonbaharın o muhteşem turuncumsu renkli manzarası sizi karşılayacaktır. İlkbahar mevsiminde yolculuğunuz boyunca size eşlik edecek portakal çiçeği kokusu bu yeri görmeyi tercih ettiğiniz için iyi ki dedirtecektir.

 Kozan Gezilecek Yerler

İlçe, eski medeniyetlerin kalıntılarını taşımasından dolayı tarihi kokusuyla, kalesiyle, yaylarıyla, köyleriyle ve insanlarının misafirperverliğiyle ziyaretçilerini büyülemektedir. Yolculuk esnasında sizi ferah hoş kokusuyla büyüleyecek olan portakal çiçeğinin büyüsüne kapılıp ilçe sizi kendine daha çok çekecektir. Kozan’ın etrafının yüksek kireçtaşı dağ bloklarıyla çevrili olması ilçeye ayrı bir manzara görüntüsü katmaktadır.

Sis kalesi, Kilikya Manastırı, Kozan Atatürk Parkı, Dağılcak Mesire Alanı, Hoş Kadem Camisi gittiğiniz zaman görmeniz gereken yerlerden bir kaçıdır.

Dağılcak Mesire Alanı, yeşil suyun kenarında ailenizle birlikte piknik yapmak ya da doğa yürüyüşü yapmak isteseniz sakin, doğayla iç içe yeşilin bütün tonlarına gözlerinizle tanıklık edebileceğiniz harika manzarası sizi mest edecektir.

Hoş Kadem Camisi, çok sayıda tarihi eseri barındıran cami Kozan ilçe merkezinin çarşısında bulunmaktadır.

Bucak Cennet Vadisi, yeşil bir vadiyi andıran görüntüsüyle söğüt ağaçları, çayda yüzen ördekleriyle adeta cenneti andıran sakin, huzur bulacağınız yerdir.

Kilikya Manastırı, tarihin izlerini taşıyan kalıntılarına tanıklık etmek istiyorsanız ziyaret etmeniz gereken yerler arasında öncelik vermelisiniz.

 Kozan Nerede Kalınır?

Kozan ilçesinde konaklamak ulaşım ve bütçe bakımından oldukça uygundur. Otelleri ve pansiyonlarıyla ayrıca şehir merkezine yakın olmasıyla sizin alternatif yapma seçeneğinizi arttıracaktır.

 Kozan Gece Hayatı

İlçe merkezinde bulunan kafeleri ailenizle ve sevdiklerinizle hoş bir sohbet etmeniz için tercih olarak değerlendirilebilir ve barları da seçenek olarak merkezinde bulunmaktadır.

 Kozan’da Ne Yemeli

Adana iline yakın olmasından dolayı da adım başı büyük ve küçük ocak başı, ızgara et çeşitleri, içli köfte, mantı gibi pek çok seçeneği bulmak mümkündür. Yemeğin üstüne şöyle güzel bir tatlı olsa yenirdi diyenlerdenseniz Kozan ilçesinin yöresel lezzetleri arasında yer alan Büzdürük tatlısı, teleme ve maya reçelini muhakkak denemelisiniz.

 Kozan’da Hediyelik Ne Alınmalı

İlçe merkezinde bulunan çarşıyı ziyaret ederek sevdiklerinize ve kendinize sürpriz hediyelikler alabilirsiniz. Tarihin eserlerini barındıran ilçe de ahşap, el yapımı kale figürlü hediyelik eşyaları, kilimleri ve değişik lezzetleri tatmayı seven eşiniz, dostlarınız için ilçeye özgü olan tatlısını armağan edebilirsiniz.

 

 

ETİKETLER: , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net