Kampçıyız.Net

Kızılcahamam Gezi Rehberi

02.02.2019
Kızılcahamam Gezi Rehberi

Türkiye’nin başkenti olan Ankara iline yakınlığıyla bilinen ve hem jeolojik hem de jeotermal kaynak olarak yararlanılan yerdir.

Kızılcahamam Nerede?

İç Anadolu bölgesinde başkentimiz olan Ankara iline bağlı 25 ilçeden sadece birisi olup tarihi kalıntıları, eşsiz doğa harikaları, kaplıcaları, termal suları, kaleleri, yeşilin içinde huzur bulacağınız parklarıyla her yıl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğradığı yerlerimizden bir tanesidir.

Kızılcahamam Gezilecek Yerler

Kızılcahamam Gezi Rehberi

Eski dönemlerden kalan tarihi miraslarının yanı sıra şifa dağıtan kaplıcalarıyla ilçe ilgi odağı haline gelmiştir. Jeotermal kaynaktan çıkan suların içerdiği çeşitli mineraller, türlü tuzlar birçok hastalıkların giderilmesinde ve organ rahatsızlıklarının tedavisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden her yıl yaz kış demeden pek çok yerli yabancı ziyaretçilerin akınına uğrayan işlek ilçelerimizdendir.

Jeolojiye ilginiz varsa ya da bir jeolog iseniz muhakkak ziyaret etmeniz gereken yerdir. İlçe de o kadar fazla jeolojik yerler bulunmakta ki seyahat listenizin başına aldığınız için pişmanlık duymayacaksınız. Bunlardan bazıları: Kızılcahamam jeopark yerleri (travertenler, kaynak suları, bazalt sütunları ve birden fazla jeosit alanları), Alicin manastırı, Soğuksu milli parkı, Abacı peri bacaları, Başköy kalesi gibi ziyaret edeceğiniz gezip göreceğiniz liste bir hayli uzun.

Kızılcahamam Gezi Rehberi

Alicin Manastırı, hangi döneme ait olduğuyla ilgili kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte Roma döneminden kalan güvenlik amacıyla yapılmış gözlem yeri olduğuna dair halk arasında rivayetleri dolaşmaktadır. Yapı Trabzon ilimizdeki Sümela Manastırına çok benzetilse de zamanla restore edilmemesi içerindeki tarihi kalıntıların korunamamasından ötürü oldukça bakımsız bir yerdir. Dik kayalıklarda olması manastırın içini gezmenizi engelleyecek olsa da dağ yürüyüşü yapmayı seviyorsanız zorlu bir yol sizi bekliyor demektir.

Abacı Peribacaları, volkanların püskürmesiyle oluşan tüf ve benzeri malzemelerin CaCO3 oluşturarak böyle görünümleri almasına sebep olmuştur. Yöreye gelen bütün ziyaretçilerinin ilgi odağı olan yer taş ormanları olarak bilinmektedir.

Başköy Kalesi, bölge tektonik hatların ve volkanizmanın aktif olduğu yer olmasından dolayı oyuklar şeklinde volkanik kütlelerden çıkan malzemelerle inşa edilmiş kaledir. Ziyaret ettiğinizde adeta görsel bir şölen sizi karşılayacaktır.

Kızılcahamam Gece Hayatı

Kaldığınız otellerin yapacağı aktiviteler dışında pek fazla seçeneğiz bulunmamaktadır.

Kızılcahamam Ne Zaman Gidilmeli?

Kızılcahamam Gezi Rehberi

Yaz aylarında gitmek zengin termal sularının tadını çıkartmak istiyorsanız tercih edeceğiniz mevsimdir. Ayrıca doğanın o eşsiz yeşiliyle harika bir tatil planı sizi bekliyor olacak. Ancak gitmeden önce yerinizi ayırtmanız gerekebilir. Çünkü her yıl oldukça fazla ziyaretçisinin olmasından kalma yeri bulma da sıkıntıda çekebilirsiniz.

Kızılcahamam Nerede Kalınır?

Jeotermal olarak önemli bir yer olmasından dolayı ilçe de oldukça fazla termal otellerden birinde yerinizi ayırtabilirsiniz. Daha uygun yerlerde kalma seçeneklerini de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Hediyelik Ne Alınmalı?

Gezdiğiniz yerlere özgü sevdiklerinize ve kendinize yöreye özgü el işlemeleri, takı, süs eşyalarını tercih edebilirsiniz. Tabii meşhur pişmaniyesinden de almayı unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. serkan dedi ki:

    merhaba 27.04.2019 tarihinden camlıdere ve kızılcahamama gezi amaçlı gittik ve sizinde işinizi kolaylaştırmak için paylaşıyorum. ankaradan hareket ederek kazan kurt boğazı Kızılcahamamı geçtikten sonra camlıdereye ulaştık. camlıdere merkezde gezilecek çok güzel yerler var tektek saymayım netten bulabilirsiniz zaten yerler merkezde birbirine çok yakın. buradan fosil ormanına gitmek istedik ama neyazıkki göremedik tepede biryer yol vs yok orası hayal kırıklığı. bu arada kaleye vs gidemezsiniz dağ tepede prof tırmanıcı olmamız lazım yani listenizden çıkarın. daha sonra kızılcahamamda bulunan peribacalarına gittik bizden başka kimse yoktu belliki pek uğrak yer dgl albeniside yok. daha sonrada yakınında olan mahkeme agaçı köyüne ulaştık terkedilmiş köy gibi kimse yok dağın yamacında 5dk anca vakit geçirip gitmiş olmak için gittik böyle olacağını bilseydik kızılcahamama kesinlikle gitmez camlıderede daha cok zaman geçirirdik sizde öyle yapın derim cunku Kızılcahamam soğuksu da tam hayal kırıklığı hiçbirsey yok cam ağaçları içinde piknik hepsi o. hatta jandarmaya sordum soğuksu deniyor burada gölet vs varmı diye sordum yok dediler kenardan küçücük su akıyor :).. aslında mahkeme agaçı köyünden çıkıp soğuksuya giderken sag tarafınızda gölet var ve cok cok daha güzel tercihiniz orası olsun derim. sözün kısası kızılcahamamda bir şey yok vaktinizi camlıderede harcayın sonrada ankaraya dönün derim.. saygılar

Kampciyiz.Net