Kampçıyız.Net

Kartalkaya Gezi Rehberi

02.02.2019
Kartalkaya Gezi Rehberi

Kartalkaya nerede sorusunu kısaca şöyle anlatabiliriz. Batı Karadeniz bölgesinde, Bolu ilçesinin güneydoğusunda Köroğlu dağlarında bulunmaktadır. Bolu şehir merkezine 54 km, Ankara-İstanbul karayoluna 28 km uzaklıktadır. Yolculuk şehir merkezinden kayak merkezine 45 dakika sürüyor. Otobüsler ve minibüsler de oraya gider. Ek olarak, birçok otel misafirleri için ulaşım düzenlemektedir. Ankara Esenboğa Havaalanı – Bolu arası 220km, İstanbul Atatürk Havaalanı – Bolu arası 275km.

Bölge yarı ılıman bir iklime sahiptir. Kartalkaya kayak merkezi ve çevresi ormanlarla kaplıdır. Hakim rüzgar yönü batı-kuzeybatıdır.

Kartalkaya Ne Zaman Gidilmeli?

Kartalkaya Gezi Rehberi

120 gün / yıl kayak sezonu vardır. Uygun kayak mevsimi 20 Aralık ile 20 Mart arasındadır. Normal kış koşullarında 3 m kar yağacak.

Alp disiplini, kros kayağı ve kayak turu için uygun koşullara sahiptir. Merkezde 12 yamaç var. 12 eğimin toplam uzunluğu 20 km’dir. Yeşil Asansör (telesiyej – 700 m), Çamçukuru asansörü (telesiyej – 650 m), İnekçayırı 1-2 (teleferik – 900 m), Resuldede 1-2 (teleferik – 600 m), Kazankaya (teleferik – 650 m), Köroğlu asansörü (telesiyej – 1200 m) ve 2 bebek asansörü dahildir.

11 mekanik sistem var: 2 asansör, 6 teleski ve 3 bebek asansörü. Mekanik sistemlerin toplam taşıma kapasitesi 6000 kişidir. Kayak dersi almak isteyenler için eğitimli kayak eğitmenleri vardır.

Yük taşımak istemeyen turistler için gerekli ekipmanı burada ödünç alabilirler.

Not: Sisli havalarda, işaretli pistler bırakılmayabilir.

Kartalkaya Nerede Kalınır?

Kartalkaya Gezi Rehberi

Kartalkaya’da üç büyük konaklama tesisi var. Otellerde restoranlar, yüzme havuzları, disko, bar ve oyun odaları bulunmaktadır. Her otelin kendine ait ilk yardım ve sağlık personeli vardır.

Burada kayak eğitmenleri ve kayak malzemeleri için rezervasyon yapılabilir. Merkezde ayrıca bir kafe bar bulunmaktadır.

Kartalkaya Gece Hayatı

Kartalkaya Gezi Rehberi

Kayak tesislerinin yakınında konaklama tesisleri, yaz aylarında da açık olan pansiyonlar ve oteller bulunmaktadır. Otel ve pansiyonlarda restoranlar, yüzme havuzları, disko bar ve oyun odaları bulunmaktadır. Güneşin batmaya başladığı anda hareketlenmeye başlayan otel barlarında eğlenceli partilerde bulunabilirsiniz. En güzel partilerin düzenlendiği yerler otel barlarıdır.

Kartalkaya Gezilecek Yerler

Kartalkaya Gezi Rehberi

Bir diğer popüler ve rahatlatıcı tesis, şehir merkezinin 34 km güneybatısında, 1500 metre yükseklikte, güzel dağlık bir ortamda yer alan Abant Gölü Tabiat Parkı’dır. Ziyaretçilere doğada mükemmel bir gün geçirmek için birçok fırsat sunan Abant Gölü, her mevsimde büyüleyicidir. Piknik yapmak, kamp yapmak, balık tutmak, yürüyüş yapmak, ata binmek ve bisiklete binmek açık hava etkinlikleri arasındadır.

Göl çevresinde bir yürüyüş yapmak, özellikle kışın çam ormanlarının kar örtüsü ile kaplandığı ve gölün donduğu kışın güzel anları yakalamak için mükemmel bir fırsat. Yaz ayları, parkın endemik türlerini keşfetmek için ideal bir zamandır, bahar zamanı ise göldeki sarı ve beyaz nilüfer çiçeklerinin çiçek açması habercisidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net