Kampçıyız.Net

Halfeti Gezi Rehberi

02.02.2019
Halfeti Gezi Rehberi

Halfeti, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Şanlıurfa şehrinin, Fırat Nehri tarafında bulunan bir ilçesidir. Bölgede endemik olarak yetişen siyah gül dünyaca tanınmış ürünlerden birisidir. Mimarisi ve tarihi güzellikleri ile birçok yerli ve yabancı turisti kendisine çekmektedir. Birecik ilçesinde yapılan barajdan dolayı birçok yeri su altında kalan ilçe Saklı Cennet olarak da anılmaktadır. Milattan önce ilk yıllara kadar uzanan şehir, ilk olarak Yunanlılar tarafından Urima adını almıştır. Daha sonra bölgeye Kal’a Rhomeyta, Kal’at-ül Rum, Romaion Koyla, Kal’at-ül Müslimin, Urumgala ve Rum Kale adlarını alarak günümüze kadar gelmiş ve Halfeti ismini almıştır. Günümüzde hala Urumgala ve Rum Kale isimleri ile de sözü geçmektedir.

Halfeti Gezilecek Yerler

Halfeti Gezi Rehberi

Şanlıurfa’nın yolunda Halfeti ilçesine doğru giden istikamette Rum Kale bulunur. Bu bölgede 4 büyük kitaptan olan İncil’in çoğaltıldığına dair rivayetler bulunmaktadır. Rum Kale içerisinde kiliseler ve su sarnıçları da yer almaktadır. Halfeti Gerdanı olarak bilinen Asma Köprü de Halfeti ilçesinin merkezinde yer almaktadır. Halfeti’nin hemen kıyısında bulunan Fırat Nehri’nde tekne turları yapılarak bölgeye ait güzellikler ve ilçenin su altında kalan yerlerinin olduğu kısma gidilebilmektedir. Ulu Cami, Halfeti’de su altında kalmaktan kurtulan camilerdendir ve Eski Halfeti kıyısında bulunmaktadır.

Bir bölümü sularla dolduğu için kullanıma kapatılmıştır. Özellikle tekne turu yaparken karşılaşılan ilk yapılardan ve görülmesi gereken yerlerden birisi olan Batık Cami, Savaşan Köyü’nde bulunmaktadır ve minaresi su üzerinde kalmıştır. Hem eski hem de yeni Halfeti olarak ikiye ayrılan ilçede, Eski Halfeti bölgesinde Kız Mağarası bulunmaktadır.

Dönemin padişahlarından birisi kızını evlendirmek istemediği genç yüzünden kızını bu mağarada tuttuğu söylenmektedir. Sadece Halfeti’de yetişen Kara Gül’ün bulunduğu topraklar gezilmesi gereken yerlerdendir.

Halfeti Nerede?

Halfeti Gezi Rehberi

Halfeti, Güney Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Şanlıurfa’ya ait ilçelerden en önemlilerinden birisidir. Şanlıurfa ile arasında iki saat, Gaziantep ile arasında yaklaşık bir buçuk saat, Diyarbakır ile arasında yaklaşık olarak iki buçuk saat, Adana ile arasında yaklaşık üç saatlik mesafede bulunmaktadır.

Halfeti Ne Zaman Gidilmeli?

Karasal iklim yapısına sahip olan Halfeti, yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve yağışlı olarak geçmektedir. Özellikle ağustos ayında sıcaklık çok yüksek olduğu için sıcaklıktan hoşlanmayanlar zorluk çekebilirler. Kış aylarında yağıştan dolayı tekne turları engellenebilmektedir. En uygun mevsim bahar ayları ve haziran aylarıdır. Ayrıca sadece Halfeti’de bulunan Kara Gül, sonbahar ve ilkbaharda çiçek açmaktadır. Bu dönemlerde gezinizi düzenleyerek Kara Gül görme imkânı da yakalayabilirsiniz.

Halfeti Nerede Kalınır?

Halfeti Gezi Rehberi

Özellikle bahar ve yaz aylarında tercih edilen Halfeti’de oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. Mimari açıdan farklılık gösteren butik oteller de bulunur.

Halfeti Gece Hayatı

Bölgede gece hayatı gelişmemiştir. Burada bulunan oteller tarafından geceleri hizmet vermektedirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net