Kampçıyız.Net

Erciyes Gezi Rehberi

02.02.2019
Erciyes Gezi Rehberi

Erciyes Dağ’ı, dümdüz bulunan ovaların yanında birden yükselen sönüş bir volkandır. Her mevsimde Erciyes Dağ’ı üzerinde kar bulunur. Dağcılar tırmanış ve dağ yürüyüşü sırasında olumsuz hava koşullarından etkilenmemek için karların içerisinde mağaralar yaparak sığınırlar. Bu özelliğinden dolayı sporcuların vazgeçilmez noktasıdır.

Erciyes Nerede?

Erciyes, Kayseri ilinin en çok nüfusa sahip olan ilçesidir. Kayseri’nin incisi Erciyes Dağı, il merkezinin güney batısında ve 27 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Dağın yüksekliği 3917 metre olup 30 milyon yıl yaşındadır. İç Anadolu Bölgesi’nin en yüksek dağıdır.

Erciyes Ne Zaman Gidilmeli?

Erciyes Gezi Rehberi

Kayak pistlerinin dünya standartlarında olduğu Erciyes için kayak mevsimi kasım ayının ilk haftası başlayıp mayıs ayının ilk haftası biter. Kayseri ve çevre illerde yaşayanların, kış aylarında günü birlikte olsa tatil yapıp eğlenebilecekleri merkezdir. Karın kalitesi ve karın yağışı burada kayak sporunu vazgeçilmez kılıyor. Tatil için fazlaca vakti olanlar burada ekstra kayak dersi alıp gönül rahatlığı ile tatilin tadını çıkarabilirler.

Erciyes Gezilecek Yerler

Erciyes dağının en üst seviyesinde, eski zamanlarda Bizans rahiplerinin dinlenmek ve inzivaya çekilmek istediklerinde yaptıkları mağaralar vardır. Dağın doruğunda iki adet tepe bulunuyor. Bunlar Büyük Erciyes ve Küçük Erciyes (Safrakaya Tepesi)’dir. Büyük Erciyes 3917 metre ve Küçük Erciyes ise 2700 metre uzunluğundadır.

Erciyes, Türkiye’nin yakın zamanda gelişen kayak merkezidir. 2150 metre yüksekliğe sahip kış sporlarının yapıldığı tesis bulunmaktadır. Dünya bulunan birçok kayak pistinin önüne geçmiştir.

Dağda, yaklaşık 2000 kişinin kullanabileceği piknik alanı bulunuyor.

Erciyes Nerede Kalınır?

Erciyes Gezi Rehberi

Mirada Del Lago Otel, Grand Eras Otel, ACE Erciyes Oteli, ACE Erciyes Oteli önde gelen konaklama yerlerindendir. Ayrıca hava kuvvetleri komutanlığı misafirhanesi, Jandarma Genel Komutanlığı misafirhanesi ve Erciyes Üniversitesi Uygulama Oteli de kalınabilecek yerlerdir. Diğer alternatif ise Kayseri merkezde kalınabilecek olmasıdır.

Erciyes Gece Hayatı

Erciyes Gezi Rehberi

Erciyes’te gece hayatı bulunmadığından eğlenmek için Kayseri merkeze gidilir. Kayseri manzarasının izlendiği Seyir Teras Cafe de haftanın iki günü canlı müzik yapılır. Diğer canlı müzik yapılan yer Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Milas Cafe’dir. İstasyon caddesinde bulunan Harman Pub ise eğlence severlerin isteklerini biraz da olsa karşılıyor. Kayseri’nin en kaliteli mekânı olan Roof Bar, Hilton Oteli’nin içerisinde bulunuyor. Diğer eğlence mekânları ise Roof Lounge, sinemasal Bistro, Gönül Kahvesi, Ozzy Clup, Karizma Bardır.

Erciyes Kayak Merkezi Nasıl Gidilir?

Erciyes Gezi Rehberi

En yakın havaalanı olan Erkilet Havaalanı, Erciyes’e 30 kilometre uzaklıktadır. Şehir merkezinden Erciyes’e ulaşmak için Hisarcık Kasabası’ndan Tekir Yaylası’na gitmeniz gerekir. Ayrıca şehir merkezinden kalkan Develi minibüsleri de Erciyes Kayak merkezine ulaşır. Yol boyunca asfalttır. Kış mevsiminde yolun açık tutulması için oldukça çaba sarf ediliyor. Kendi özel aracı ile gelen tatilciler kış lastiği ve zincir takmadan kolaylıkla Erciyes’e ulaşamıyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net