Kampçıyız.Net

Burgazada Gezi Rehberi

04.02.2019
Burgazada Gezi Rehberi

İstanbullular için ada demek büyük bir mutluluk kaynağı demektir. Özelliklede vapura binmek ve martılar eşliğinde seyahat etmek kısa bir tatil kaçamağı gibi gelebilir. Prens adaları deyince herkesin aklına ulaşım imkanı olan beş ada gelir, ama bunların en şirini ve yerleşik nüfusa sahip olan en küçüğü Burgazada ya da eski ve en bilinen adlarından biri olan Antigoni Adası.

Burgazada Nerede?

Kaşık adası ve Heybeli adaya yakın olan Burgazada eski bir balıkçı köyü olarak bilir. Burgazada deyince birçok kişinin aklına küçük ve sıkıcı bir ada gelir, ama aslında durum hiç de öyle değildir. Diğer adaların aksine daha küçük olmasından kaynaklı olarak bu ada da bisiklet kiralamadan bile rahatça gezebilirsiniz. İstanbul’dan adaya ulaşım oldukça kolay, Eminönü, Beşiktaş ve Bostancı iskelelerinden şehir hatları vapuru ile rahatça ulaşabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir nokta var, adalar olarak kalkan her vapur Burgazada’ya uğramıyor binerken özellikle dikkat edin. Bir diğer ulaşım ise deniz taksi.

Burgazada Ne Zaman Gidilmeli?

Özellikle güneşli bir günde gidilmesi tavsiye edilir. Fakat ada deyince illa ki mayıs ve eylül aylarını tercih etmenizde fayda var. Adada yazı karşılamak, çiçek açan ağaçları selamlamak ve sonbahar rüzgarının hafif esintisini omuzlarınızda hissetmek ayrı bir güzel olur.

Burgazada Nerede Kalınır?

En güzeli bir ada evinde kalmak, öyle imkanınız yoksa otel bulmak hiç de zor değil. İskelede indiğiniz zaman birçok otel göreceksiniz. Otellerin birçoğu deniz manzaralı ve hepsi ada kokulu. Güzel bir sabaha adada uyanmak hiç de zor değil. Unutulmaması gereken en önemli nokta ise gitmeden önce araştırıp rezervasyon yaptırmak.

Burgazada Gezilecek Yerler?

Tarihi yapıları, eski ibadethaneleri ve koyları ile oldukça geniş bir alternatif sunuyor. Burgazada gezilecek yerler

Aya Yani Kilisesi: Adada çok eski bir tarihe sahip, 867 yılında imparotiçe Theadora tarafından yapıldığı zannediliyor.

Madam Martha Koyu: Lübnanlı bir Ermeni olan Martha’ya 1986 yılında adanmış bir koydur burası. Burada denize girebilirsiniz, fakat kamp yapmak ve ateş yakmak son yıllarda yasak.

Sait Faik Müzesi: Edebiyatımızın ünlü ismi Sait Faik Abasıyanık’ın sahip olduğu ve yaşadığı köşktür. Öldükten sonra müzeye çevrilmiştir. Pazartesi ve Salı günleri hariç her gün açık, giriş ücretsiz.

Aya Yorgi Manastırı: İskeleye ortalama 850 metre mesafede olan manastırı pazartesi ve Cuma günleri hariç ziyaret etmek mümkün.

Bayrak Tepe: İsa tepesi olarak da bilinir, adadaki tek tepe noktasıdır. Manzarası kesinlikle o yokuşa değecektir.

Burgazada Gece Hayatı?

Tüm adalarda olduğu gibi Burgazada gece hayatı da rakı balık demektir. Özelliklede güzel bir Rum meyhanesi bulursanız adanın keyfi bir başka olur. Son yıllarda yaz aylarında güzel konser organizasyonları da yapılmaktadır. Kaçırmayın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net