Kampçıyız.Net

Beypazarı Gezi Rehberi

02.02.2019
Beypazarı Gezi Rehberi

Tarihi ve kültürel güzellikleri ile birçok turistin tercih ettiği ve eskilerde ‘Laginia’ olarak anılan Beypazarı, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Ankara iline bağlı ilçelerden birisidir. Ankara ile Beypazarı arası ortalama 100 km, yaklaşık olarak 1 buçuk saatlik mesafededir. Evleri ve sokakları ile ünlü olan Beypazarı, şehirden bunalıp rahat bir hafta sonu geçirmek isteyen Ankara halkı için oldukça tercih edilen yerlerden birisi olmuştur. Bölgenin en büyük geçim kaynağı el sanatları ürünleri ve havuçtur. Türkiye’nin yüzde elliden fazla havuç ihtiyacını karşılayan Beypazarı, yöresel olarak havuç suyu satışı da yapmaktadır.

Beypazarı Gezilecek Yerler

Beypazarı Gezi Rehberi

Bütün ilçeyi görmek ve manzara seyretmek istiyorsanız Hadırlık Tepesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Daha çok yöresel ürünler ve hediyelik eşyalar satılan Beypazarı Çarşısı ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. 19. YY’da yapılmış olan Beypazarı Yaşayan Müze, ilçe merkezinde bulunmaktadır ve içeresinde Osmanlı zamanından günümüze kadar gelen sanat eserleri bulunmaktadır. Ayrıca bu müzede eskiden oynanan oyunlar sergilenerek ziyaretçilere hoş vakit geçirmeleri sağlamaktadır.

Yöresel ürünlerin ve ev yapımı ürünlerin satıldığı Beypazarı Alaeddin Sokak en çok ziyaret edilen yerlerdendir. Beypazarı ile mesafesi 4 km yaklaşık olarak 4 dakikalık mesafede bulunan İnözü Vadisi birçok kuş ve kelebek türünü içeresinde bulundurmaktadır. Doğa harikası olarak görülen bu vadi, gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Eski zamanlarda gözetleme kulesi olarak kullanılan Boğazkesen Kümbeti de İnözü Vadisi’nin girişinde bulunmaktadır.

Beypazarı Nerede?

Beypazarı, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır. Ankara’ya bağlı önemli bir ilçedir. Ankara’nın güneybatısında bulunur.

Beypazarı Ne Zaman Gidilmeli?

Beypazarı Gezi Rehberi

Beypazarı’na yılın her mevsimi ulaşım mümkündür. Pazarlar, yöre halkı tarafından satılan eşyalar ve ürünlerin satıldığı dükkanlar her mevsim açık olarak bulunmaktadır. Fakat bölgeyi daha iyi gezmek ve İnözü Vadisi’ni daha rahat gezmek açısından bahar ve yaz ayları gezi için ideal mevsimlerdir. Ayrıca şubat ayında Beypazarı Kızak Şenliği ve eylül ayında Uluslararası Beypazarı ve Yöresel Lezzetler festivali yapılmaktadır. Bu tarihlerde gezinizi yapmayı tercih ederek bu şenliklere de katılma imkânı sağlayabilirsiniz.

Beypazarı Nerede Kalınır?

Beypazarı Gezi Rehberi

Beypazarı turistik bir bölge olduğundan dolayı konaklama açısından sıkıntı yaşanmamaktadır. Birçok motel, otel, pansiyon ve restore edilmiş konaklarda konaklama imkânı bulunur. Ayrıca termal oteller, öğretmenevi de burada bulunur. Osmanlı mimarisi ile yapılmış ve daha sonra konaklama mekanlarına çevrilmiş butik otel tarzı konaklama mekanları da ziyaretçilerin hizmetine sunulmuştur.

Beypazarı Gece Hayatı

Beypazarı Gezi Rehberi

Beypazarı’nda bir adet gazino bulunmaktadır. Ayrıca bölgede restoranlar, canlı müzik yapan mekanlar, alkollü ve alkolsüz hizmet veren cafeler de sınırlı sayıda yer almaktadır. Gece hayatı çok gelişmemiştir. Ayrıca doğayı seviyor ve mangal yapmayı seviyorsanız doğal tesisler bulunmaktadır. Buralarda aileniz ile doğayla iç içe vakit geçirebilir, tesislerde konaklama imkânı da bulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net