Kampçıyız.Net

Anamur Gezi Rehberi

04.02.2019
Anamur Gezi Rehberi

Akdeniz Bölgesi’nde ve Anadolu’nun en güneyinde bulunan Anamur, Mersin ilinin sahile kıyısı olan bir ilçesidir. Bulunduğu coğrafik konum nedeni ile diğer adı Rüzgârlı Burundur. Anamur tarihinin antik çağlara dayandığı düşünülüyor. Bu ilçede, Hitiler, Araplar, Fenikeliler, Asurlular, İranlılar, Romalılar ve son olarak da Bizanslılar egemenlik sürmüştür.

Anamur Nerede?

Anamur Gezi Rehberi

Mersin ilinin bir ilçesi olan Anamur, yaklaşık 65 bin nüfusa sahiptir. Bu ilçe Mersin merkeze 232 kilometre uzaklıktadır. Ayrıca Mersin merkezin güney-batısında kalmaktadır. İlin önemli olan turistik bir ilçesidir. Anamur, batıda Gazipaşa (Antalya), doğuda Bozyazı, kuzeyde Ermenek (Karaman) ve güneyde Akdeniz ile komşudur. İlçe sınırları içerisinde Naldöken, Alamos ve Kızıldağ bulunur. Akdeniz ikliminin hâkim olduğu ilçede yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise yağışlıdır.

Anamur Ne Zaman Gidilmeli?

Anamur Gezi Rehberi

Akdeniz ikliminin görüldüğü Anamur, tatilciler tarafından yaz aylarında tercih edilir. Bunun sebebi ise denize kıyısı olmasıdır. Kış aylarında pek tercih edilmemektedir. Çünkü kışın bol yağış alan bölgede fazlaca rüzgâr da bulunuyor.

Anamur’a Nasıl Gidilir?

Anamur Gezi Rehberi

Anamur ilçesi, Mersin merkeze yaklaşık 232 kilometre uzaklıktadır. Antalya-Mersin karayolu kullanılarak ilçeye ulaşım sağlanır. Daha uzak illerden gelecek olan turistler ise öncelikle Adana Şakirpaşa Havaalanı’nı kullanıp oradan Mersin merkeze geçecekler. Merkez den sonra, yine Devlet Kara Yolunu kullanarak Anamur’a ulaşım sağlayabilirler.

Anamur Gezilecek Yerler

Anamur Gezi Rehberi

Anamur da gezilecek yer denilince akla ilk gelen, Çukurpınar Mağarası olur. Fransa’da bulunan mağaradan sonra, dünya da ki en derin mağara unvanına sahiptir. İlçenin kuzey batısında bulunan Çamurlu Yaylasından yaklaşık 4 saatlik bir yürüyüş ile ulaşım mümkündür. Anemurium Antik Kenti’nin ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu hakkında net bilgi yoktur. Antik kent, yukarı kent ve aşağı kent olarak ikiye ayrılır.

Hamalar, mezarlıklar, tiyatro ve kilise kalıntıları hala mevcuttur. İlçe merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan Mamura Kalesi antik kalıntılar üzerine yapılmıştır. Fener kulesi, çeşmeler, depolar, su sarnıçları hala bulunmaktadır. Ayrıca kale sahil kenarında bulunuyor. Anamur müzesi, Yalın Evler Mahallesi’nde olup 1992 yılında görücüye çıkmıştır. Burada arkeolojik kalıntılar bulunuyor.

Anamur Nerede Kalınır?

Anamur Gezi Rehberi

İlçede konaklamak için birçok seçenek mevcuttur. Unluselek Otel, Rumana Otel, Grand Hermes Otel, Hanzade Home, Anemurion Otel, Anatolia Suit Otel, Nagidos Otel, Princess Resot Otel ilçenin en çok tercih edilen konaklama yerleridir.

Anamur Gece Hayatı

Anamur Gezi Rehberi

İlçede gece eğlenceleri cafe ve barlarda geçer. Disco ve gece kulübü sayısı oldukça azdır. Kutlay Bar, Club Bistro, Çakıl Müzikhol, Şapqa Pub & Nargile, Teras Pub gibi mekânlar sabaha kadar hizmet veriyor.

Anamur’da Ne Yenir?

Anamur denilince akla ilk önce muz gelir. Fakat sahil kenti olmasından dolayı balık restoranları da ünlüdür. Olta Balık Evi, Asmaaltı Lokantası, Mare Vista Restoran, Anemonia Restoran, Vadi Alabalık Tesisleri gidilebilecek yerlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net