Kampçıyız.Net

Aliağa Gezi Rehberi

02.02.2019
Aliağa Gezi Rehberi

Aliağa en önemli sanayi ve turizm kentlerinden biridir. Orada bulunan Petrol Rafinesi, Tüpraş ve Demir-Çelik fabrikasının ekonomiye katkısı oldukça büyüktür. Aliağa’nın ismi IV. Murat zamanından gelmektedir. Anlatılanlara göre IV. Murat seferleri sırasında ona yardımda bulunanlara Batı Anadolu’da topraklar vermiştir. Bu yörede Ali Ağa’ya kalmış ve Aliağa adıyla anılmaya başlamıştır. Aliağa’nın doğusunda Manisa, kuzeyinde Bergama, güneyinde Menemen, güneybatısında Foça bulunuyor.

Aliağa Gezi Rehberi

Aliağa’dan İzmir merkeze ulaşım yaklaşık 30 dakika ile 45 dakika arasındadır. Aliağa-İzmir arası ulaşımı dolmuşlarla, şahsi aracınızla ya da demiryoluyla sağlayabilirsiniz. Aliağa’nın iklimi ise Akdeniz İklimidir. Yani ılıman bir iklime sahiptir. Ege Bölgesi kıyısında bulunduğundan dolayı Kuzey rüzgarları ve imbat rüzgarlarının etkisi altındadır.

Çokça ziyaret edilen Kuş Cenneti de Aliağa’da bulunuyor. Sanayinin yanında turizmde kentte oldukça etkilidir ve önemli gelir kaynaklarından biridir. En uzun sahil şeridine sahip olması ve antik kentlerin varlığı ilçeyi oldukça çekici hale getiriyor. Tüm bu güzelliklerin yanı sıra güneşin batışının en güzel görüldüğü ilçedir.

Aliağa Gezilecek Yerler

Aliağa Gezi Rehberi

Ülkemizde bildiğimiz birçok dağ bu bölgede yer alıyor: Dumanlı Dağ, Karahasan Dağı, Dedetaşı Dağı burada bulunuyor. Doğaseverlerin yürüyüş yapması için oldukça idealdir. Aynı zamanda Aliağa’nın bulunduğu yer eski bir yerleşim alanıdır. Bu bölgede Kyme, Myrina ve Çandarlı gibi antik kentler bulunmuş. Kyme aynı zamanda en önemli liman kentidir. Kyme kentinde yapılan kazı çalışmalarında Agora, tiyatro, sıcak su kaplıca hamamı ve su kemeri ortaya çıkarılmış.

Myrina ise küçük bir tepenin yamacındadır. Güzelhisar ve Aliağa Kuş Cenneti görülmesi gereken en güzel yerlerden biridir. Özellikle son zamanlarda Aliağa Kuş Cenneti kente yapılan ziyaretlerde ilgi odağı olmaya başladı. Doğa gözlemcileri için en uygun yerdir. Flamingolarda Aliağa Kuş Cenneti’nin adeta görsel şölenidir. Uçansu Şelalesi ziyaretçilerin gözlerini alamayacakları mükemmellikte bir şelaledir. Eşsiz bir manzaraya sahiptir. Aliağa’da bulunan Şakran Plajı için bölgenin en temiz plajı diyebiliriz. Çandarlı ise güneşin doğuşunu ve batışını izlemek için en ideal yerdir.

Aliağa Nerede?

Ege Bölgesi’nde bulunan İzmir ilinin bir ilçesidir. Ege Denizi kıyısında bulunuyor. İzmir merkeze olan uzaklığı yaklaşık 45 dakikadır. Doğusunda Manisa, kuzeyinde Bergama, güneyinde Menemen bulunuyor.

Aliağa Ne Zaman Gidilmeli?

Aliağa Gezi Rehberi

Aliağa turizm kenti olduğundan dolayı en çok ziyaretçiyi yaz mevsiminde alıyor. Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları en çok ziyaret edilen aylardandır. Eşsiz deniz manzarası ve temiz plajlarıyla yaz ayları ziyaret için oldukça idealdir. Kış aylarında kuzey rüzgarlarının etkisi altında olduğundan dolayı soğuk ve rüzgarlı olabiliyor.

Aliağa Nerede Kalınır?

Otelde konaklamak isteyenler için Dönmez Otel, Hampton By Hilton Otel ve Özdenizcilik Otel oldukça idealdir. Uygun fiyatlı konaklama isteyenler için ise Şakran Otel tercih edilebilir. Fiyatına göre oldukça temiz, yemekleri güzel ve çalışanları güler yüzlü.

Aliağa Gece Hayatı

Müzikli eğlence isteyenler için Malibu Night Club, Miço, Seagull Beach Club tercih edilebilir. Dinginlik ve sakinlik isteyenler için ise konaklanan otelin restoranında denizi izleyerek şaraplarını yudumlamak yada deniz kenarında yürüyüş iyi gelecektir.

ETİKETLER: ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net