Kampçıyız.Net

Akçakoca Gezi Rehberi

02.02.2019
Akçakoca Gezi Rehberi

İstanbul ve Ankara’da yaşayıp hafta sonu nereye gitmeliyim diye düşünüyorsanız bu küçük ve şirin ilçe sizlere iyi bir tavsiye olabilir. Akçakoca İstanbul’dan 253 km, Ankara’dan ise 275 km uzaklıktadır. Otobüsle gidildiğinde 5 buçuk saatlik bir yolculuk olacaktır. Otobüs bilet fiyatları 50 TL ile 60 TL arasında değişiyor. Gidip gezdiğinizde pişman olmayacaksınız.

Akçakoca Nerede?

Düzce iline 42 km uzaklıkta olan Akçakoca ilçesi Batı Karadeniz’dedir. Bu küçük ilçe Karadeniz kıyı şeridine 35 km uzunluğunda bir kumsala sahiptir. Günümüzde Düzce’ye bağlı olan Akçakoca ilçesi geçmişte Bolu iline bağlıydı. Akçakoca’nın eski adı “parlayan şehir” anlamında olan Diapolis’tir. İlçe Akçakoca Bey tarafından fethedilmiştir ve ismini de buradan almaktadır. 1319 yılında fethedilip Osmanlı topraklarına katılmıştır. Günümüzde nüfusu 24 bindir.

Akçakoca Ne Zaman Gidilmeli?

Akçakoca Gezi Rehberi

Akçakoca ılıman deniz iklimine sahiptir. Konumundan dolayı Marmara ve Karadeniz Bölgelerinin iklim özelliklerini taşıyor. Yılın büyük bir zaman diliminde yağışlı geçmektedir. En sıcak geçen ay temmuz en soğuk geçen ay ise Ocak ayıdır. Tatili sıcak deniz ve güneş olarak düşünenlerin Temmuz ya da Ağustos ayında gitmelerini tavsiye ederim.

Akçakoca Gezilecek Yerler

Akçakoca Gezi Rehberi

Gezilecek birçok yer var Akçakoca’da. Kısa bir turizm sezonuna sahip olmasına rağmen doğal güzellikleriyle 4 mevsim turizme açıktır. Tarihçesiyle de dikkat çeken ilçe turistlere pek çok alternatif sunmaktadır.

Ceneviz Kalesi

Merkeze 3 km uzaklıkta olan kale bir falezin kıyısına inşa edilmiştir. Günümüzde epeyce bakımsız kalmış fakat manzara görülmeye değer. Kalenin içinde bir su sarnıcı bulunmaktadır. Bu sarnıç “dilek kuyusu” olarak kullanılmaktadır. Kale günümüzde mesire alanı olarak kullanılmaktadır.

Aktaş Şelalesi

Akçakoca’ya 11 km uzaklıkta olan şelale adını Aktaş köyünden almaktadır. Şelalenin yüksekliği 50 m’dir. Şelalede safari gibi birçok etkinliler yapılabilmektedir. İhtişamlı görüntüsüyle görülmeye değer cinsten.

Tahirli Şelalesi

İlçe merkezine 12 km uzaklıkta olan şelale adını Tahirli köyünden almaktadır. Şelaleden çok yürüyüş yolu olarak kullanılmaktadır. Şelaleye giriş için bir ücret alınmamaktadır ama araba park ücreti olarak 5 TL alınmaktadır. Özel aracınızla tabelaları takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz. Şelale gezilip görülmesi gereken bir doğa harikasıdır.

Fakıllı Mağarası

İlçeden 8 km uzaklıktadır. En çok turist çeken gezi alanıdır. 1012 m uzunlukta olmasına rağmen sadece 350 m’si ziyarete açıktır. İçersin de çeşitli dikit ve sarkıtlar bulunmaktadır. Mağaranın astım hastalarına iyi geldiği söylenmektedir. Mağaranın çevresi piknik alanı olarak kullanılmaktadır.

Akçakoca Nerede Kalınır?

Akçakoca’da kalınabilecek birçok otel pansiyon bulunmaktadır. 5, 4 ve 2 yıldızlı oteller bulunmaktadır. Otellerin özellikleri arasında ücretsiz otopark ve açık büfe gibi birçok özellik mevcuttur. Otel fiyatları 70 TL ile 150 TL arasında değişebiliyor.

Akçakoca Gece Hayatı

Akçakoca Gezi Rehberi

Akçakoca’da da gece hayatı daha çok yaz aylarında hareketlidir. İlçe merkezinde bulunan sahilde cafe ve barlar mevcuttur. Havalar soğudukça hareketlilik azalarak kapalı alanlar tercih edilir. Turkuaz Bar ve Marina Cafe bu yerlere verilebilecek örneklerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net