Kampçıyız.Net

Ağva Gezi Rehberi

03.02.2019
Ağva Gezi Rehberi

İstanbul’un ve Marmara denizinin kıyı cennetlerinden biri olan Ağva Frigler, Romalılar, Hititler ve Osmanlılar gibi birbirinden köklü uygarlığın uğrak yeri olmuştur. M.Ö. 7. Yüzyıla dayanan köklü tarihi, temiz havası, doğal güzelliği ve tatil imkanıyla “iki köy arası dere”, yani Ağva gezip, görülmeye değer bir yer.

Ağva Gezilecek Yerler

Ağva Gezi Rehberi

Özellikle İstanbul ve çevresinden ziyaretçi alan Ağva hem Marmara hem de Karadeniz’e kıyısı olan bir tatil beldesi. Özellikle haftanın stresini atmak isteyen İstanbulluların tercihi Ağva, günü birlik ziyaretlerin favorisi…

Kurudere Şelalesi

Doğaseverlerin adresi olabilecek Kurudere Şelalesi Ağva’ya bağlı Hacıllı köyünde. Yaz aylarında kuruma gözlemlenen şelale özellikle bahar aylarında görülmeye değer. Fotoğraf çekmek ya da eşsiz Kurudere Şelalesi altında ferahlamak istiyorsanız Ağva’nın Hacıllı Köyüne mutlaka uğrayın.

Kilimli Koyu

Adı üstüne doğanın yeşili ile denizin mavisinin bir arada kilim gibi dokunduğu bölge, özellikle doğal alan ve manzara severlerin ilk durağı olacak. Birbirinden eşsiz sahilleri ve bembeyaz kumuyla Kilimli Koyu tropikal sahilleri aratmıyor. Koy kamp alanlarına kapalı olsa da koyun etrafındaki ormanlık alanlarda kamp yapılabilir. Kamp çadırınızdan eşsiz bir manzaraya uyanmak istiyorsanız mutlaka Kilimli koyuna uğrayın.

Kadırga Koyu

Kilimli Koyu kadar bilinmese de Kadırga koyu gezi listenize eklenmesi gereken çok değerli bir koy. Büyük Bucaklı Köyü’nün kuzeyinde Ağva’nın doğusunda bulunan koy Karadeniz’in hırçın dalgalarına ev sahipliği yapıyor. Dalgaların aşındırması ile oluşan anfi görünümündeki kayalıklar, özellikle fotoğraf severlerin görsel listesinde bir numara olabilir.

Gelin Kayası

Beyaz kayaları ile ünlü Gelin Kayası, Ağva’nın bir diğer görsel şölen adresi… Birbirinden ilginç kaya oluşumlarını bünyesinde barındıran Gelin Kayası, kayaları gibi tertemiz denizi ve yeşili ile de meşhur. Sessizlik ve sakinliği arayanların durağı Gelin Kayası gerek eşsiz görseli gerekse tertemiz doğasıyla gezi listenizde ilklerde olacak.

Köy Köy Ağva

Ağva Gezi Rehberi

Emeklilik hayallerinin hayata geçtiği Akçakese Köyü küçük bir sahil mahallesi… Kışın özellikle emekli insanların yaşadığı köy, yazın Ağva’nın eşsiz sahillerini görmeye gelen gezi severlerle dolu. Özellikle hafta sonu kaçamaklarına ev sahipliği yapan Akçakese Köyü gerek tertemiz kumsalı gerekse masmavi deniziyle ziyaret edilmeye değer. Trekking yapmak isteyenlerin özellikle tercih edeceği şelalesiyle meşhur Hacıllı Köyü ziyaret edilecekler listesinde birinci sırada. Ağva’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kalem Köy, Roma döneminden kalma kalıntılarıyla arkeoloji ve tarih tutkunlarının gözdesi.

Göksu Deresi

Av tutkunlarının ilk adresi Göksu Deresi Ağva’nın batısında bulunmakta… Özellikle stresten uzak bir gün geçirmek, bunu yaparken balık avlamak isteyenler için Göksu Deresi ideal bir mekan. Temiz hava, sessizlik ve doğal yapısıyla Göksu Deresi görülmeye değer.

Gürlek Mağarası

Hacıllı Köyü’nde bulunan mağara tırmanış kolaylığından dolayı gözde bir mağara… Özellikle Romalı askerlerin esir düştüğü mağara ulaşım açısından zor bir konumda. Tırmanış sporuyla ilgilenenler Gürlek Mağarası’nı gezi listenize eklemeyi unutmayın.

Ağva Nerede?

Tatilcilerin uğrak kasabası Ağva, Göksu ve Yeşilçay deresinin tam ortasında, İstanbul’un Kuzey Doğusundadır. Karadeniz’e kısıyı bulunan Ağva’nın Şile’ye uzaklığı 28 kilo metredir. Öznel nüfusu 3000 olan Ağva’nın hafta sonu nüfusu 10000’e kadar çıkmaktadır.

Ağva Ne Zaman Gidilmeli?

Köyleri, Koyları ve Şelalesi ile tam bir kartpostalı andıran Ağva’ya dört mevsim ziyaret edebilirsiniz. Her mevsiminde ayrı bir güzellik ve apayrı renk tonlarıyla bizleri karşılayacak Ağva’ya istediğiniz zaman gidebilirsiniz. Özellikle Ağva’nın denizinden yararlanmak istiyorsanız, bahar ve yaz ayları sizin için uygun. Sessizliği ve sakinliği her mevsim saklayan Ağva, özellikle fotoğraf tutkunları için her an ziyarete açık.

Ağva Nerede Kalınır?

Butik otellerin ve pansiyonların sıralı bir zincir oluşturduğu Ağva’da, turistik her beldede olduğu gibi dilerseniz otellerde dilerseniz halka açık kamp alanlarında kalabilirsiniz. Birbirinden şirin pansiyon ve konforlu otellerde 7/24 hizmet bulacaksınız.

Ağva Gece Hayatı

Ağva Gezi Rehberi

Ayın gökyüzünde belirmesinden güneşin ilk ışıklarına kadar Ağva’da gece hayatının tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle yaz aylarının başlamasıyla rengarenk bir hal alan gece hayatı, kıyı boyunca dizilen restorantlar ve kafelerle daha da eğlenceli oluyor. Gece hayatınızı renklendirecek çok özel mekanlar sırasıyla şunlardır: Clup Biber, Mola Restoran, Mavi Yeşil Tekne Restoran, Mandalin Restoran, Ağva Riverside Clup, Pup 81.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kampciyiz.Net